Dvije velike pogreške koje su učinjene nakon stvaranja države su prevelik opseg denacionalizacije, te model privatizacije koji je doveo do stvaranja 'tajkuna', ali je još dublji problem prevelikih očekivanja iz vremena priprema za članstvo u Europskoj uniji, rekao je Tuerk u tradicionalnom razgovoru za vodeći slovenski list na kraju godine.
Pročitajte i ovo
Problemi u susjedstvu
Slovenija: Teško do nove vladajuće koalicije
Slovenski predsjednik tvrdi
'Zagreb nije oblikovao političku volju'
'Tada se neutemeljeno očekivalo da će nam Europska unija svojim pravilima olakšati razvitak. Neki su se problemi zato zanemarivali ili su pometeni ispod tepiha, a to se i danas osjeća', rekao je Tuerk, iznijevši kao primjer mirovinski sustav koji se nije prilagodio novoj situaciji, pa vlada sada ima probleme s njegovom reformom.
>> Razočarani životom: Slovenci se pitaju zašto su se borili!
'I EU je u problemima'
'Previše smo se oslanjali na Europsku uniju koja je sada i sama u problemima', rekao je Tuerk. Dodao je da ga najviše brine što Slovenci danas nisu 'mentalno spremni' na promjene kako su to bili prije dvadeset godina, u vrijeme osamostaljenja.
Unatoč teškoćama, Slovenija se na racionalan način može izvući iz razvojnih i ekonomskih teškoća, ocijenio je Tuerk, dodavši kako se ne slaže s mišljenjima kako su zbog problema potrebni izvanredni izbori ili tehnička vlada. (Hina)