Battelli je u razgovoru za današnje izdanje ljubljanskog tjednika 'Mag' odbacio Jelinčičevu inicijativu.
Pročitajte i ovo
Novosti i u prijevozu
Vlada donijela odluku: Poskupljuju školski udžbenici, svako dijete će imati obrok...
Sutra potvrda
Poznato za koliko rastu plaće državnim dužnosnicima: Ovo je odlučeno na užem kabinetu Vlade
'Dođe li to na dnevni red parlamenta, rasprava bi čak mogla biti korisna da se otkrije hipokrizija koja je uzela maha u ovoj državi', rekao je Battelli.
'Izjednačavati Talijane s fašistima velika je sramota", dodao je.
Ultranacionalistički čelnik Zmago Jelinčič nedavno je pokrenuo prikupljanje potrebnih 20 zastupničkih potpisa za ustavnu promjenu kako bi se autohtonim manjinama, Talijanima i Mađarima, ukinulo automatsko zastupništvo u parlamentu.
Njihovi predstavnici u međunarodnim okvirima 'djeluju protuslovenski', rekao je obrazlažući inicijativu Jelinčič.
Izjednačavati Talijane s fašistima velika je sramota za Sloveniju
Roberto Battelli
Jelinčičeva je inicijativa pokrenuta nakon što je Battelli u parlamentarnoj skupštini OESS-a podržao rezoluciju koja je u istom tekstu osudila nacističku i komunističku ideologiju i praksu, a da u njoj 'nije osuđen i fašizam'.
I slovensko ministarstvo vanjskih poslova ogradilo se od rezolucije, koja nije dobro dočekana ni u Rusiji, navevši da je Battelli prilikom izglasavanja zastupao vlastita stajališta.
'Većinu bi trebalo odgajati za suživot i poštovanje prema manjinama, ali to je nemoguće. Čim nešto učinimo, to je odmah sporno i odmah je to fašizam, na svakom koraku, čak među djecom. Retorika o radničkoj klasi danas se pretvorila u retoriku o naciji kao kolektivnom subjektu', rekao je Batteli.
Dodao je da Slovenci njeguju stereotipe prema susjednim narodima i da su manjine vrlo podložne procesu asimilacije, pa tako i 4.000 Talijana i 7.000 Mađara.
Za razliku od naroda s prostora bivše Jugoslavije, kojih je znatno više, Talijani i Mađari jedini su ustavom spomenuti i priznati priznati kao 'autohtone' manjine i ustav iz 1992. godine jamči im dva mjesta u parlamentu, te pravo na korištenje svog jezika u naseljima na slovenskoj obali i u Prekomurju. (Hina)