Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Stankovićev bijeg dovodi u pitanje procesuiranje ratnih zločina u BIH

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Predsjednica Suda Bosne i Hercegovine Meddžida Kreso upozorila je kako je bijegom osuđenog ratnog zločinca Radovana Stankovića iz zatvora u Foči dovedeno u pitanje sve što je unutar BiH do sada urađeno na procesuiranju ratnih zločina i kažnjavanju njihovih počinitelja.

"Doveden je u pitanje sav posao urađen na ovom sudu. Ugrožena je sigurnost naših sudaca i tužitelja a svjedocima i žrtvama poslana jako loša poruka", kazala je Kreso novinarima u Sarajevu.

Pročitajte i ovo Iris Žerić, koordinator kampa Lipa Migrantski kamp Lipa Nakon što je razbijen krijumčarski lanac koji je zarađivao milijune eura Dnevnik Nove TV doznao što se događa u kampu pored granice s Hrvatskom: "Ima ih na svakom koraku" Racijom u BiH razbijen superkartel velika akcija Pao superkartel u susjedstvu: Među uhićenima ravnatelji policije i bolnice, poduzetnici, influencerica...

Predsjednica Suda BiH potvrdila je kako su nakon Stankovićeva bijega pojačane mjere osiguranja državnog tužitelja Marinka Jurčevića i tužitelja Vase Marinkovića, koji je na čelu Odjela za ratne zločine pri Tužiteljstvu BiH.

Upravo njima dvojici Stanković je tijekom suđenja, na kojemu se ponašao izrazito agresivno i arogantno, vrijeđajući pritom svjedoke, upućivao otvorene prijetnje.

Radovan Stanković iz zatvora u Foči pobjegao je u 25. svibnja, a policija je tek u ponedjeljak poslije podne uz granicu s Crnom Gorom pronašla automobil u kojega je uskočio, otrgavši se prethodno iz ruku dvojice stražara koji su ga vodili u stomatološku ambulantu.

Policija pretpostavlja kako je Stanković granicu naprosto prešao pješice koristeći se jednim od brojnih šumskih puteva koje nitko ne nadzire.

Sutkinja Kreso u utorak je kazala kako u ovom trenutku ne može nikoga izrijekom okriviti za Stankovićev bijeg, no istaknula je kako je odgovornost za taj događaj nedvojbeno na upravi fočanskog zatvora.

Osobe kojima se za najteže zločine po pravilu sudi na Sudu BiH, potom se šalju u zatvore kojima upravljaju entitetska ministarstva pravde, a jedino u Foči i Zenici, pretrpanim kaznionicama izgrađenim još u vrijeme Austro-ugarske monarhije, postoje odjeli s maksimalnom sigurnošću u koje se, po pravilu, smještaju osuđeni za ratne zločine.

Gradnja suvremenog državnog zatvora u okolici Sarajeva tek se planira a ovisit će o inozemnim donacijama.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene