Dva najveća dnevna lista, ljubljansko "Delo" i "Dnevnik" izašla su pod gotovo jednakim naslovima "Nakon uhićenja novinara, slovenska policija reagirala odlučno", ali u više tekstova upozoravaju na polemiku Janšine vlade i opozicijskih stranaka u kojoj je oporba Janši zamjerala da prepušta Hrvatskoj teritorij koji je "25. lipnja 1991." bio pod kontrolom slovenske policije, priznajući da je zadržavanje novinara bio povod reakciji.
Pročitajte i ovo
Balkanska ruta
Italija donijela važnu odluku koja bi mogla utjecati i na Hrvatsku
Zbog prijetnji sigurnosti
Slovenija ponovo produžila kontrolu na granici s Hrvatskom i Mađarskom
Kako ističe mariborski list "Večer", ministar unutarnjih poslova Dragutin Mate u srijedu je ocijenio da je, identificiranjem slovenskih novinara u području gdje još nije određena granica, hrvatska policija djelovala u suprotnosti s dogovorom Janše i Sanadera, a najavio je i moguće sankcije protiv slovenskog policajca koji je u trenutku uhićenja slovenskih novinara bio u zajedničkoj patroli s hrvatskim policajcima.
Uz to, Mate je najavio ukidanje zajedničkih ophodnji u tom području, tvrdeći da su one zapravo imale zadatak nadzora dogovora dvaju premijera da se na terenu stanje ne mijenja jednostranim akcijama.
Ljubljansko "Delo" u četvrtak je u komentaru glavnog urednika Petera Jančiča navelo da je Janšina vlada akcijom kod Hotize Hrvatskoj dala do znanja "gdje su granice" u jednostranoj politici, budući da je Hrvatska cestu do Mirišća gradila "na teritoriju gdje granica još nije određena i bez dogovora sa slovenskom državom".
"Slovenska politika nije kriva da granice tamo nema, jer je hrvatski parlament odbacio sporazum Drnovšek - Račan", navodi se u komentaru. Janša je Hrvatskoj pokazao "gdje su granice", ali slovenski političari u osjetljivom predizbornom trenutku pred lokalne izbore ne bi smjeli posjećivati sporno područje jer time "slabe" službenu politiku Ljubljane, upozorava se u komentaru.
"Opozicijski izleti prema granici, pa bilo da se radi o članu vladajuće koalicije Janezu Podobniku ili oporbenjaku Jelku Kacinu možda donose političke bodove, ali to ne znači da koriste Sloveniji", navodi se u komentaru.
Za ljubljanski "Dnevnik" sadašnju situaciju na Hotizi u vezi sa
slanjem specijalne policije komentirala su dva bivša policijska dužnosnika.
Nekadašnji ravnatelj policije Bojan Potočnik, koji je na tom mjestu bio samo nekoliko mjeseci u Janšinoj vladi, a onda zatražio umirovljenje, rekao je da se "radi se o opsadnom stanju, odnosno taktičkoj uporabi policijskih snaga po uzoru na vojnu taktiku". On je dodao da ga zanima "na osnovi koje sigurnosne procjene je donesena odluka o tako drastičnim mjerama".
Situaciju je za isti list komentirao nekadašnji direktor slovenske policije Pavle Čelik, koji često nastupa kao komentator i analitičar za područje sigurnosti i unutarnjih poslova, a smatra ga se bliskim ljevici, koja je ovih dana kritizirala Janšu zbog navodnog popuštanja hrvatskom premijeru Sanaderu u razgraničenju kod Hotize i Svetog Martina jer mu, kako tvrde, ne uspijeva vratiti položaj na stanje iz vremena osamostaljenja kad je Slovenija "kontrolirala" svojom policijom i hrvatski katastar sve do rijeke Mure.
Čelik je rekao da će slovenska policija teško vratiti kontrolu nad spomenutim područjem u cjelini jer da bi - kad bi to vlada htjela - policiju morala rasporediti na sredinu mosta na Muri kojega su u međuvremenu sagradili Hrvati.
Društvo novinara Slovenije (DNS) izrazilo je u srijedu zabrinutost zbog događaja kod Hotize i zadržavanja slovenskih novinara, koji su na spomenutom području samo obavljali svoj posao, prenose u četvrtak slovenski mediji.
Kako se navodi, DNS će tijekom dana izraziti i službeni prosvjed hrvatskim državnim organima, a o tome će na današnjoj sjednici odlučivati upravni odbor slovenskog novinarskog društva.
U vezi sa situacijom oko uhićenja njihovih novinara Društvo novinara Slovenije povezalo se i sa Hrvatskim novinarskim društvom, javljaju slovenski mediji.