Sjeverna Koreja ustvrdila je u nedjelju da je postavila u orbitu satelit raketom dugog dometa unatoč kršenju UN-ovih sankcija te rekla kako namjerava nastaviti lansirati rakete koje nose satelite u svemir unatoč međunarodnim osudama. "Državna agencija za istraživanje svemira, u skladu s politikom Radničke stranke Koreje o davanju prioriteta znanosti i tehnologiji, nastavit će lansirati satelite", izvijestila je u nedjelju ruska novinska agencija Interfax prenoseći priopćenje sjevernokorejskog veleposlanstva u Moskvi.
Pročitajte i ovo
Nuklearno naoružanje
Imaju nuklearno oružje, snimili su i mete pa uputili prijeteću poruku: Posljedice bi mogle biti katastrofalne
Plesnjaci, mitinzi, vatromet...
Svi marš na ples: Tisuće 'luduju' zbog 'velike žrtve Kim Jong Una'
U međuvremenu je Južna Koreja pronašla u nedjelju predmet za koji vjeruje da je dio rakete koju je ispalila Sjeverna Koreja ranije tijekom dana, priopćilo je ministarstvo obrane u Seulu, a prenosi Reuters. Predmet je pronašao brod mornarice jugoistočno od južnokorejskog otoka Jejua, rekao je dužnosnik ministarstva.
Europa osudila lansiranje
Visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini osudila je u nedjelju sjevernokorejsko korištenje "tehnologije balističkih raketa" nakon "novog teškog kršenja" međunarodnih obveza i pozvala je Pyongyang na dijalog, prenosi agencija France Presse.
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier također je osudio lansiranje rakete dugog dometa. "Snažno osuđujem današnje lansiranje balističke rakete koje je provela Sjeverna Koreja. Ta je zemlja ponovno ignorirala upozorenja međunarodne zajednice", kazao je on nazvavši lansiranje "neodgovornom provokacijom" koja ugrožava regionalnu sigurnost.
Francuska je također osudila "nerazumnu provokaciju" Sjeverne Koreje i pozvala je na "brzu i oštru rekaciju međunarodne zajednice u Vijeću sigurnosti UN-a" koje se sastaje u nedjelju u New Yorku.
Osudama se pridružila i britanska vlada koja traži "snažan odgovor" ako Sjeverna Koreja nastavi kršiti rezolucije Vijeća sigurnosti.
Snažno osudivši sjevernokorejsko lansiranje, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je time izravno prekršeno pet rezolucija UN-a u kojima se opetovano poziva Pyongyang da zaustavi sve aktivnosti vezane uz svoj program balističkih raketa, ponovno uvede moratorij na lansiranja i ne provodi daljnje nuklerane pokuse koristeći balističku raketnu tehnologiju. "NATO nastavlja pozivati sjevernokorejske vlasti da poštuju svoje obveze prema međunarodnom pravu, da ne ugrožavaju lansiranjima ili da ne provode nikakva lansiranja koristeći balističku raketnu tehnologiju te da se suzdrže od daljnjih provokacija", rekao je Stoltenberg, a prenosi NATO-ov Ured za odnose s medijima.
Ispaljivanje rakete odobrio sjevernokorejski vođa Kim Jong-Un
Sjeverna Koreja, koja tvrdi da je njezin raketni program usmjeren na lansiranje satelita, ispalila je raketu iz raketne baze na zapadnoj obali usprkos rezolucijama UN-a koje joj zabranjuju upotrebu balističke raketne tehnologije.
Sjeverna Koreja ustvrdila je u nedjelju da je uspješno postavila u orbitu satelit raketom dugog dometa. Ispalila je raketu sa svojeg sjeverozapadnog lansirnog mjesta Dongchang-ri u nedjelju u 9.30 sati po mjesnom vremenu.
Voditeljica službene sjevernokorejske televizija izjavila je da je ispaljivanje rakete osobno odobrio sjevernokorejski vođa Kim Jong-Un što je "omogućilo da uspješno u orbitu postavimo naš satelit za promatranje Zemlje Kwangmyong 4".
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon zatražio je od Sjeverne Koreje da "prekine svoje provokativno djelovanje". U priopćenju Ban ocjenjuje "vrijednim dubokog žaljenja" lansiranje koje po njemu krši rezolucije UN-a te "ponavlja apel Sjevernoj Koreji da prekine provokativne aktivnosti i poštuje preuzete međunarodne obveze".
Glavni tajnik UN-a ističe "svoju spremnost da radi sa svim stranama na smirivanju tenzija i provjerljivom smanjenju nuklearnog naoružanja na korejskom poluotoku".
Vijeće sigurnosti UN-a održat će hitnu sjednicu zbog sjevernokorejske rakete Vijeće od 15 članova od ranije priprema rezoluciju kojom želi kazniti Sjevernu Koreju zbog nuklearnog testa 6. siječnja. Vijeće sigurnosti UN-a održat će izvanrednu sjednicu zbog sjevernokorejskog lansiranja rakete dugog dometa, priopćilo je južnokorejsko ministarstvo vanjskih poslova.
Južna Koreja, Sjedinjene Države i Japan zajedno su zatražile hitno sazivanje sjednice Vijeća koja bi se trebala održati u New Yorku u nedjelju u 11 sati po lokalnom vremenu.
Južnokorejski i američki dužnosnici obrane odlučili su otvoriti službene pregovore o raspoređivanju na Korejskom poluotoku američkog sustava proturaketne obrane kojemu se Peking oštro suprotstavlja, objavilo je u nedjelju južnokorejsko ministarstvo obrane.
"Odlučeno je da se službeno otvore pregovori o mogućnosti raspoređivanja sustava THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) u okviru napora oko jačanja proturaketne obrane saveza J. Koreja/SAD", izjavio je Ryu Je-Seung, visoki dužnosnik južnokorejskog ministarstva obrane.
Sjedinjene Države obećale su da će poduzeti sve potrebne radnje kako bi obranile sebe i svoje saveznike i upozorile na ozbiljne posljedice za Pjongjang. "Sjevernokorejsko lansiranje korištenjem balističke raketne tehnologije ... predstavlja još jedno destabilizirajuće i provokativno djelovanje te očito kršenje više rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda", rekla je američka savjetnica za nacionalnu sigurnost Susan Rice u priopćenju.
"SAD je predan sigurnosti saveznika u regiji i poduzet ćemo sve potrebne korake kako bismo obranili sebe i svoje saveznike i odgovorili na sjevernokorejske provokacije. Pozivamo međunarodnu zajednicu da stane zajedno i pokaže Sjevernoj Koreji da njezine nepromišljene radnje moraju imati ozbiljne posljedice ", kazala je Rice.
Južna Koreja ljuta zbog lansiranja
Lansiranje sjevernokorejske rakete dugog dometa "je neoprostiv provokativan čin", rekla je južnokorejska predsjednica i pozvala Vijeće sigurnosti UN-a da brzo donese stroge sankcije susjednoj zemlji. Park je ustvrdila da vlada u Pjongjangu pokušava ojačati svoje sposobnosti samo kako bi održala svoj režim. Komunistička Sjeverna Koreja jedna je od najizoliranijih zemalja u svijetu i njezin je glavni partner Kina, koja je također "izrazila je žaljenje".
Pyongyang "ima pravo na mirnodopsko korištenje svemira, ali to pravo ograničavaju odgovarajuće rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a" i Kina "izražava svoje žaljenje", rekla je Hua Chunying, glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova na internetskoj stranici ministarstva.
Japanski premijer Shinzo Abe osudio je sjevernokorejsko lansiranje rakete dugog dometa usprkos upozorenjima međunarodne zajednice. To je lansiranje "apsolutno nedopustivo", kazao je Abe novinarima ocjenjujući da se radi o "čistom kršenju" rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a.
Japan nije pokušao srušiti raketu koju je u nedjelju lansirala Sjeverna Koreja iako je ona preletjela preko južnog japanskog okruga Okinawa, prenijela je javna televizija NHK.
Rusija je u nedjelju osudila lansiranje nazvavši ga "vrlo štetnim" za regionalnu sigurnost, uključujući sigurnost Pyongyanga. "Očito je da takve radnje vode k ozbiljnom pogoršanju stanja na Korejskom poluotoku i sjeveroistočnoj Aziji u cjelini i vrlo su štetne za sigurnost zemalja u regiji, posebice i prvenstveno za samu Sjevernu Koreju", priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova. (Hina)