Mediji javljaju da dolaskom riskira uhićenje. "Mi smo ovdje, u Venezueli, i nastavit ćemo se kretati prema naprijed", kazao je nakon što je izašao iz aviona.
Pročitajte i ovo
"Poštovanje volje birača"
SAD: "Oporbeni vođa Gonzalez je izabrani predsjednik Venezuele"
Za 13 milijuna dolara
SAD zaplijenio zrakoplov venezuelskog predsjednika: "Kupljen je preko fiktivne tvrtke"
Na snimci njegova dolaska vidi se da su ga na aerodromu dočekali diplomati iz SAD-a u Europske unije. Uz njih je i veliki broj Guaidovih pristaša koji mu skandiraju.
"Znamo rizike s kojima se součavamo. Jaki smo, nastavljamo", kazao je okupljenima Guaido.
Juan Guaido je bio u obilasku zemalja Latinske Amerike. BBC javlja da je svojim putovanjem prkosio zabrani koju mu je odredio Vrhovni sud zemlje kad je u veljači napustio Venezuelu.
Guaido je pozvao Venezuelance da se pridruže protuvladinim prosvjedima planiranima u ponedjeljak i u utorak. Pozvao je i predsjednika Nicolasa Madura da podnese ostavku.
Guaido je dobio podršku više od 50 zemalja. No, Maduro, kojeg podupiru Kina, Rusija i Kuba, ustrajava na tome da je on jedini legitimni predsjednik Venezuele.
Otputovao 22. veljače
Juan Guaido se 23. siječnja proglasio privremenim predsjednikom. Vrhovni sud te zemlje, u kojem dominiraju lojalisti predsjednika Madura, zabranio je Guaidu putovanja izvan Venezuele.
Teorijski, Guaido, kao predsjednik Narodne skupštine, uživa parlamentarni imunitet, no postoji rizik od uhićenja zbog kršenja zabrane o izlasku iz zemlje. Guaido je proveo 10-ak dana u Kolumbiji. 22. veljače otputovao je u Kolumbiju gdje je prisustvovao humanitarnom koncertu u organizaciji milijardera Richarda Bransona.
Guaido je vodio organizaciju dovođenja humanitarne pomoći Venezueli, no Maduro je odbio pomoć tvrdeći da se radi o zavjeri SAD-a kojom bi se njega srušilo s vlasti.
Nakon toga, Maduro je naredio zatvaranje granica prema Kolumbiji i Brazilu. Vojnici su blokirali kamione s pomoći što je izazvalo sukobe u kojima je poginulo najmanje pet ljudi. Madurova vlada je, bez ikakvih dokaza, tvrdila da je pomoć kontaminirana i kancerogena.
Osporavanje zabrane putovanja koju je uveo najviši sud u Venezueli vjerojatno će Guaida dovesti u probleme. "Ne može doći i otići, pravosudni sustav mu je zabranio napuštanje zemlje. Poštujem zakone", kazao je ranije Maduro.
Uhićenje će izazvati veliku reakciju
Guaido je spreman i na uhićenje. "Ako se režim usudi oteti nas, to će biti posljednja pogreška koju su napravili", kazao je.
"SAD daje najveću važnost povratku u Venezuelu Juana Gauaidoa u potpunoj sigurnosti", napisao je na Twitteru američki potpredsjednik Mike Pence. "Svijet motri - prijelaznom predsjedniku Guaidou mora biti omogućen povratak u Venezuelu u potpunoj sigurnosti", dodao je Pence.
Njegovo uhićenje izazvalo bi ogromnu reakciju. Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton napisao je na Twitteru: "Venezuelanski privremeni predsjednik Juan Guaido najavio je planirani povratak u Venezuelu. Bilo kakve prijetnje ili djelo protiv njegova sigurna povratka bit će uzrok snažnog odgovora Sjedinjenih država".
Šefica EU-a za vanjsku politiku Federica Mogherini kazala je da bi ugrožavanje "slobode, sigurnosti i osobnog integriteta Guaida predstavljalo veliku eskalaciju napetosti". Diplomati iz Lima grupe, grupacije zapadnih zemalja kojima je zadatak uhvatiti se u koštac s venezuelanskom krizom, prošli su tjedan objavili kako imaju informaciju o "ozbiljnim prijetnjama za njegov život".
Vojnici bježe od nestašice hrane i lijekova
Proteklih tjedana, međunarodni pritisak na Madura da se povuče s mjesta predsjednika se povećavao. On je sve pozive na ostavku odbacio i osudio ih kao pokušaje državnog udara.
Prema kolumbijskim dužnosnicima za migraciju, više od 500 vojnika napustilo je vojsku tijekom proteklih tjedana. Svi su kazali kako i vojnici trpe istu nestašicu poput stanovnika Venezuele - nedostatak lijekova i hrane osjeti se na svakom koraku.
Vladini lojalisti i dalje kontroliraju veći dio pravosuđa i Nacionalne ustavotvorne skupštine, tijela koje je Maduro osnovao kako bi zaobišao zakonodavstvo koje kontrolira oporba.