U ispitivanju je način na koji Obama obnaša dužnost predsjednika odobrilo 48 posto Amerikanaca, što je sedam posto manje nego u istraživanju mjesec ranije. Pedeset posto ispitanih kazalo je da ne odobrava Obamino obnašanja dužnosti. Razlika od dva posto između odobravanja i neodobravanja ulazi unutar margine pogreške ispitivanja. ‘Ispitivanje pokazuje da najveći pad potpore dolazi od bjelačkih birača bez fakulteta’, rekao je Keating Holland, CNN-ov direktor za ispitivanja javnog mnijenja.
Pročitajte i ovo
Strateški
Vlada daje milijun eura određenim Hrvatima: Ključan je jedan detalj
Zločin u Širokom Brijegu
U slučaju ubijenih franjevaca otkriveni novi detalji: "Bila je to direktna naredba..."
hladnokrvno dvostruko ubojstvo
Bivši muž ubijene tvrdi da ima alibi: Evo što je radio u noći kad mu je bivša supruga ubijena
HLADNOKRVNA LIKVIDACIJA
Novi detalji brutalnog ubojstva: Osumnjičeni dugo razgovarao sa susjedom, a policiji je predao dvije stvari
RAT NA BLISKOM ISTOKU
Vojni analitičar: "Amerika će 99 posto udariti na Iran, a evo što nam pokazuje primjer Srbije"
‘To je jedna od mnogih indikacija da se rastuća nepopularnost Obame više može povezati s nezaposlenošću i slabim gospodarstvom, nego s faktorima kao što su njegova strategija u Afganistanu’, dodao je. Šest od 10 ispitanih kazalo je da odobrava Obaminu odluku da pošalje dodatnih 30 tisuća vojnika u Afganistan. Dvije trećine također podupire njegov plan da 2011. počne povlačiti američke snage iz Afganistana, iako većina ispitanih smatra da je objava tog roka unaprijed, bila loša zamisao.
>> Obama pomilovao svog prvog purana
Potpora za Obaminu politiku ne prenosi se u potporu za rat, većina se i dalje protiv angažmanu SAD u Afganistanu. Anketa CNN/ORC-a donosi i potvrdu da se rat u Afganistanu sve više smatra Obaminim ratom, iako ga je naslijedio od prethodne Bushove administracije. U anketi je 54 posto ispitanih kazalo da će kriviti Obamu za probleme s kojima bi se Amerikanci mogli suočiti u Afganistanu 2011.
‘To može dijelom biti zbog Afganistana’
Potpora Obami pala je za 18 posto među bijelcima bez fakulteta i za četiri posto među bijelcima koji su studirali neki fakultet, što je naznaka da loše stanje gospodarstva i druga domaća pitanja štete američkom predsjedniku. Obami je potpora pala za 15 posto među bijelcima mlađim od 50 godina, a za četiri posto među starijima od 50. ‘To može dijelom biti zbog Afganistana’, rekao je Holland, dodajući kako su mladi skupina koja je najteže pogođena rastom nezaposlenosti.
Ista je stvar i s bijelkinjama, čija je potpora Obami pala za 12 posto. Obama nije prvi predsjednik SAD-a kojem je potpora pala ispod 50 posto u prvoj godini mandata. Predsjedniku Ronaldu Reaganu postotak potpore pao je ne na 49 posto u studenom 1981. i ostao je ispod te razine iduće dvije godine. Predsjedniku Billu Clintonu potpora je također pala dosta ispod 50 posto u svibnju 1993., samo četiri mjeseca nakon inauguracije, što je najbrži zabilježeni gubitak većinske potpore.
Istraživanje CNN/Opinion Researcha provedeno je telefonski na uzorku od 1.041 odrasle osobe, a ima marginu pogreške od plus/minus tri posto. U tjednu zaključno s 22. studenim prosječni postotak potpore za Obamu u anketama je iznosio 49 posto. (Hina)