Više od 10.000 vojnika, 135 borbenih vozila te 71 avion, helikopter, najnoviji vojni transportni avion Il-76MD-90A, tenkovi T-14 Armata, teška oklopna vozila T-15, laka oklopna vozila Kurganjec-25, tenkovi T-90, oklopni transporteri BTR-80 i razna druga vojna vozila te raketni sustavi Jars RS-24 pojavila su se na ovotjednoj, tradicionalnoj vojnoj paradi povodom Dana pobjede u Moskvi kojom je Rusija obilježila 71. godišnjicu pobjede nad fašizmom.
Pročitajte i ovo
vratili se s bojišta
Ovo je video o kojem bruji internet! Pogledajte Putinov izraz lica dok razgovara s ranjenim vojnicima: "On je psihopat"
Bez odgode
Partnerstvo od kojega strepi svijet: Na snagu stupio vojni sporazum Rusije i Sjeverne Koreje
Pregršt oružja i najnovija tehnologija koju se ne libe upotrijebiti, sve to nalazi se u vlasništvu najveće zemlje na svijetu. No, iako su svijetu poslali poruku o snažnoj i modernoj vojsci, prava istina mogla bi se uvelike razlikovati od velike vojne parade.
Prema nekim informacijama Rusija za svoju vojsku i naoružanje izdvaja tek dio onoga što izdvajaju Sjedinjene Američke Države.
Početkom tjedna, kada je na glavnom ruskog trgu predstavljena sva moć Rusije izgledalo je kao da je Rusija spremna za rat. Ne samo da je uložila u novu generaciju nuklearnih projektila, tenkova i borbenih zrakoplova, već je pokazala da je ruska vojska najjača od završtka Drugog svjetskog rata. Prema podacima CNN-a, broji oko 800.000 članova.
No, je li ruski lavež gori od samog ugriza?
Nikolaj Murashkin, stručnjak međunarodnih odnosa koji se nalazi u australskom Brisbaneu kazao je u intervjuu za news.com.au da, iako je ruski vojni proračun visok, on je prava blijeda u usporedbi s ciframa koje se spominju u SAD-u.
Doktorski kandidat na Sveučilištu u Cambridgeu i pridruženi član Centra za globalno istraživanje RMIT sveučilišta, kazao je da se ruska vojska može uspoređivati s vojskom Japana, Indije i Francuske, no nikako ne i vojnim naoružanjem SAD-a. Dodao je: 'Sve vojske su malene u usporedbi s američkim vojnim izdatcima koji sežu i do 600 milijardi dolara.'
Gospodin Murashkin je u intervjuu rekao da je ruski show, vojna parada bila dizajnirana tako da pokaže ostatku svijeta najnovije oružje i tehnologiju koju posjeduje, te je služila kako oblik promocije naoružanja. Tvrdi da ruska vojna potrošnja nije onoliko visoka kakvom je ljudi smatraju.
'Ruska je vojna potrošnja protekle je godine bila manja za gotovo dvostruko od onoga što će Australija potrošiti samo na nove francuske podmornice, ako se to može usporediti', rekao je te dodao da je vojna parada služila samo kao vježba u uzdizanju nacije.
Obrana u brojkama
Realnost je da je SAD daleko najveći potrošač kada je riječ o obrani. Podaci koje je objavio Global Firepower (GFP) pokazuju da je samo u prošloj godini SAD na obranu potrošio 581 milijardi dolara, nakon čega slijedi Kina, (155 mlrd $), treća je Saudijska Arabija (56 mlrd $), a zatim slijedi Velika Britanija (55 mlrd $).
Tek nakon Velike Britanije, peta po redu je i Rusija sa potrošenih 46 milijardi dolara u svrhu obrane i naoružanja.
Iako je važno da Rusija održava svoju vojnu moć s obzirom na jačanje prijetnji s Istoka, ovi podaci otkrivaju da ne ulaže previše u svoju vojsku. Štoviše, prema podacima, ruski predsjednik Vladimir Putin, od prošlogodišnjeg je proračuna skinuo čak 5 posto od ratnog naoružanja što i ne čudi s obzirom da je rusko gospodarstvo palo za 3.7 posto u odnosu na prošlu godinu, zbog pada cijena naftnih prerađevina i sankcija Zapada.
Međutim, nepobitna je činjenica da Rusija ostaje europska vojna sila na koju treba računati.