Rajski dokumenti: Britanska kraljica tvrdi da su njezina ulaganja legitimna
Piše B.V.,
06. studenoga 2017. @ 16:34
Sva ulaganja kraljice Elizabete II. "u potpunosti su provjerena i legitimna", priopćilo je Lancastersko vojvodstvo koje upravlja ulaganjima britanske kraljice, najzvučnijeg imena koje se pojavilo u povjerljivim dokumentima koji su procurili iz dviju uglednih tvrtki za pružanje offshore usluga s Bermuda i iz Singapura, a otkrivaju porezne tajne bogatih i moćnih.
Podijelite
Golema količina od 13,4 milijuna povjerljivih dokumenata otkriva kako bogati i moćni mogu prikriti imovinu i izbjeći porez, pokazala je istraga provedena diljem svijeta.
Političari, slavne osobe i britanska kraljica su među imenovanima u dokumentima koje danas pregledavaju stotine novinara diljem svijeta. Zasad se u njima ne spominje nitko iz Hrvatske.
Dokumenti nazvani "Rajski dokumenti" (eng. Paradise Papers), datiraju od 1950. do 2016. i uključuju mailove, poslovne sporazume i bankovne izvatke.
Procurili su iz odvjetničke tvrtke Appleby osnovane na Bermudima i tvrtke Asiaciti Trust iz Singapura, a nabavio ih je njemački list Sueddeutsche Zeitung i podijelio s Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara (ICIJ).
ICIJ navodi da dokumenti pokazuju "koliko je duboko offshore financijski sustav povezan s isprepletenim svjetovima političkih igrača, privatnog bogatstva i korporativnih divova... koji izbjegavaju porez kroz sve maštovitije knjigovodstvene manevre".
Većina dokumenata potječe od odvjetničke tvrtke Appleby, koja ima urede posvuda na Karibima i specijalizirana je za pomaganje klijetima u osnivanju offshore kompanija i računa.
Takve su financijske transakcije uobičajene i nisu nužno protuzakonite.
Appleby je priznao prošli mjesec da su hakeri upali u njegov sustav 2016. i da su podaci klijenata možda kompromitirani.
Imena više od 120 političara iz gotovo 50 zemalja pojavljuju se u dokumentima koji imaju 1,4 terabajta podataka, zajedno s imenima iz svijeta sporta i biznisa.
"Kraljica dovoljno plaća porez"
Kraljica Elizabeta i američki ministar trgovine Wilbur Ross dva su najveća imena koja se spominju u dokumentima.
"Mi upravljamo nizom kraljičinih ulaganja i nekoliko se njih odnosi na prekomorske fondove", rekao je glasnogovornik Lancastersko vojvodstvo.
"Sva su naša ulaganja u potpunosti provjerena i legitimna", navodi se u njihovu priopćenju i ističe da kraljica "dobrovoljno plaća porez na svaki prihod koji dobije od vojvodstva".
Međutim, britanska glavna oporbena stranka pozvala je u ponedjeljak na javnu istragu.
BBC i britanski list Guardian, dvije partnerske organizacijske ICIJ-a, privukle su pozornost na to kako je kraljica uložila 10 milijuna funti u fondove na Kajmanskim otocima i na Bermudima.
"Nema ništa ilegalno u tim ulaganjima niti sugestija da kraljica ne plaća porez, ali mogla bi se postaviti pitanja treba li kraljica imati offshore investicije", piše BBC.
U dokumentima i mnoštvo Trumpovih savjetnika
Američki ministar Ross ima udio u tvrtki na Maršalovim Otocima, koja se među ostalim bavi transportom i logistikom. Ta kompanija navodno prima milijune dolara od tvrtke među čijim vlasnicima su zet ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruski mogul koji je trenutačno pod američkim sankcijama.
ICIJ navodi mogući sukob interesa Wilbura Rossa, koji pomaže u kreiranju američke ekonomske i trgovinske politike.
"Sve u svemu, offshore veze više od dvanaest Trumpovih savjetnika, članova kabineta i velikih donatora pojavljuju se u dokumentima", napisao je ICIJ.
Facebook, Twitter, Madonna, Bono...
Još jedno kraljevsko ime pojavilo se u dokumentima. Jordanska kraljica Nur navodno je navedena kao korisnica dviju zaklada na otoku Jerseyju.
Ulaganja velikih tvrtki također su navedena u dokumentima, uključujući društvene mreže Facebook i Twitter.
Madonna, Bono i osnivač eBaya Pierre Omidyar isto se spominju.
Među objavljenim dokumentima nalazi se i pola milijuna spisa iz Asiaciti Trusta, tvrtke bazirane u Singapuru i specijalizirane za offshore usluge.
Curenje ovih dokumenata događa se 19 mjeseci nakon objave Panamskih dokumenata o skrivenim financijskim transakcijama desetak aktualnih i bivših svjetskih vođa, stotinjak političara i javnih dužnosnika, milijardera, slavnih osoba, sportskih zvijezda i drugih javnih osoba. (Hina)