Dmitrij Anatoljevič Medvedev (44), koji je prisegnuo za predsjednika 7. svibnja 2008. kao najmlađi izabrani šef države u ruskoj povijesti, odrastao je u Sankt Peterburgu i na tamošnjem sveučilištu s kojeg su potekli pripadnici kremaljske elite diplomirao 1987. godine.
Pročitajte i ovo
Odgovor na oporbene prosvjede
Medvedev naredio reviziju afere Hodorkovski
Teško mu pada jutarnje buđenje
Putinu teško pada buđenje pa vraća zimsko računanje vremena
Na istom fakultetu diplomirao je i Putin 1975., a Anatolij Sobčak, Putinov politički mentor i gradonačelnik Sankt Peterburga ondje je bio profesor. Na tom je fakultetu građansko pravu predavao i sam Medvedev prije početka političke karijere. Putin, kojemu je isticao drugi ustavom dopušten predsjednički mandat najavio je 10. prosinca 2007. da je Medvedev njegov favorit na predsjedničkim izborima, a dan poslije Medvedev je uzvratio najavom da Putina želi za premijera.
Medvedev je pobijedio na izborima osvojivši 70 posto glasova i obećao je da će nastaviti politiku svoga prethodnika. Prvi mu je velik izazov bio odgovor na krizu u Gruziji u kojoj je intervenirala ruska vojska. Putin je tada dominirao u televizijskim izvješćima i ostavljao dojam da on vodi taj rat, no Medvedev je objavio primirje te vijest da je Moskva i službeno priznala neovisnost Južne Osetije i Abhazije, dviju odmetnutih gruzijskih pokrajina.
Prvi ruski lider koji se koristi internetom
Medvedev je najavio da će njegovi prioriteti biti uspostavljanje poštenoga poslovanja, reforma sudstva i borba protiv korupcije, a nakon što je Putin srušio rusku buru zahtjevom za istragom poslovanja Mečelja, vodećeg ruskog proizvođača čelika, upozorio je da se političari trebaju suzdržati od neoprezna miješanja u gospodarstvo.
Medvedev je rekao da će njegov prioritet u gospodarskoj krizi biti osiguranje socijalne stabilnosti, a nekoliko puta kritizirao je vladu zbog prespore reakcije na krizu, ali se ipak suzdržao od javne kritike Putina. Ne smije biti trgovine između prosperiteta i sloboda, poručio je u jednom intervjuu, pa i stručnjaci su takav stav ocijenili prekretnicom u odnosu na Putinov 'vladarski' stil.
Medvedev se zauzeo i za više političke konkurencije te reformu strogih propisa koje je Putin nametnuo nevladinim organizacijama. K tomu je postao prvi ruski lider koji se uvelike koristi internetom, putem kojeg prati tisak, portale i stranice oporbenih stranki, te piše blog na stranicama Kremlja (www.kremlin.ru).
Prijeti li razlaz s Putinom?
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev obilježava 7. svibnja prvu godišnjicu mandata u kojem je zauzeo stil vladanja različit od svoga prethodnika Vladimira Putina, no analitičari propituju hoće li uvedene promjene završiti razlazom učitelja i učenika.
Pri isteku drugog po redu ustavom dopuštenog mandata, Putin je za nasljednika predložio svog bliskog suradnika i štićenika Medvedeva, a ovaj uzvratio imenovanjem Putina za premijera. Zemlju su obećali voditi kao 'tandem', piše agencija Reuters u nizu tekstova uoči prve godišnjice 'dualističke' vlasti.
No, u prvoj godini Medvedev je zauzeo drukčiji stil vladanja što je analitičare Kremlja potaknulo na propitivanje hoće li doći do 'neizbježnog' razlaza vladajućeg dvojca. 'Oni su dobri partneri, dijele zajednička stajališta o ruskoj budućnosti, no snažno se razlikuju po podrijetlu, načinu i stajalištima kako voditi stvari', rekao je jedan analitičar za agenciju Reuters.
'Sustav u kojem Kremlj odlučuje o svemu nije idealan', poručio je pak Medvedev, koji se morao uhvatiti ukoštac s teškom gospodarskom krizom. U usporedbi s Putninom pokazao je također da je manje sklon nametati ministrima svoju volju i manje se voditi emocijama. Vodeći rat u Čečeniji ili u sukobu s ruskim oligarsima, Putin se katkad vodio emocijama, dok je Medvedev puno pragmatičniji.
Medvedev smanjio nacionalističku snagu Kremlja
Razlikuju se i u jeziku pa Putin govori izravnim, narodskim jezikom, a Medvedev voli pravničke izraze. On je mnogo više menedžer koji se radije pouzdaje u sustav nego u osobnu volju, dok je Putin 'na neki način pravi ruski car, koji vjeruje da se bez njega svijet ne okreće', rekao je jedan analitičar za Reuters. U godinu dana Medvedev je snažno smanjio nacionalističku retoriku Kremlja, izjasnio se za jačanje uloge nevladinih udruga, kojima je Putin želio ograničiti rad te ih optužio da su poluge zapadnih vlada. 'Medvedev je poslijesovjetski čovjek, on ne dijeli Putinove uspomene na poniženje nacije poslije pada komunističkog carstva', ističe jedan analitičar.
Analitičari se razilaze oko odgovora na pitanje hoće li Medvedev demokratizirati Rusiju i osloboditi je čvrsta Putinova zagrljaja ili je sve to dio igre ravnoteže moći vladajućeg tandema. Neki, poput Alekseja Muhina iz Centra za političke informacije, napominju da 'Medvedev očajnički treba vlastitu bazu moći i sada mora osvojiti pristaše u svakom uglu'.Drugi, kao Boris Makarenko iz agencije INSOR, smatraju da je promjenu odobrio Putin koji je izborom Medvedeva pokazao da je 'spreman na određene korekcije svog političkog stila', a rezultat toga je 'blaga liberalizacija' u upravljanju zemljom.