List Blic piše kako "ni u slučaju ubojstva Slavka Ćuruvije, zasad nema preduvjeta da se za njom raspiše tjeralica jer je postupak u predistražnoj fazi, u kojoj nema osumnjičenih".
Pročitajte i ovo
udarac za pravosuđe
Interpol izbrisao Hernandija s tjeralice: "Ova odluka potpuno ignorira stajalište hrvatskih sudova..."
Nova tjeralica za Mirjanom Marković
Saslušanje Mirjane Marković u predistražnim radnjama ubojstva novinara Slavka Ćuruvije iz travnja 1999. nedavno je predložio specijalni tužitelj Slobodan Radovanović, ali sutkinja Maja Kovačević-Tomić, glasnogovornica Specijalnog suda, za Blic je objasnila "da tom u slučaju zasad nema sudske istrage ni osumnjičenih, pa se ni za kim ne može ni raspisati tjeralica".
Ministar vanjskih poslova Vuk Drašković u petak je najavio da će njegovo ministarstvo od Rusije zatražiti izručenje Mirjane Marković ukoliko se za njom zbog ubojstva Ćuruvije raspiše crvena tjeralica Interpola.
"Sada se mijenja situacija, i naravno da ćemo tražiti izručenje...
Ona je pobjegla od zločina koje je počinila u Srbiji... Mirjana
Marković će morati na sud", kazao je Drašković.
Mirjana Marković iz Srbije je odletjela u Rusiju u veljači 2003.,
nekoliko dana prije početka suđenja u kome je optužena da je sa glavnom tajnicom srbijanske vlade Živkom-Cicom Knežević sudjelovala u nedozvoljenoj dodjeli stanova iz fonda Srbije. Jedan od tih stanova dodijeljen je i dadilji unuka bračnog para Milošević-Marković.
Od bjekstva za njom je u poslednje tri godine tjeralica Interpola
raspisivana čak tri puta.
Sud je posljednje rješenje o raspisivanju ponovne tjeralice donio u ožujku i na tu je odluku uložena žalba. Predmet je od konca kolovoza u Vrhovnom sudu Srbije koji o tome još nije donio odluku. Zato ta tjeralica još nije pravosnažna - kaže za Blic Ivana Ramić, glasnogovornica Okružnog suda.
Ubojstvo Ćuruvije drugi je zločin u čijoj istrazi se traži saslušanje
Mirjane Marković. U vrijeme akcije "Sablja", nakon ubojstva
srbijanskog premijera Zorana Đinđića, preko odvjetnika joj je upućen poziv za informativni razgovor u vezi s ubojstvom bivšeg predsjednika Srbije Ivana Stambolića.
Na ovaj poziv policije ona se nikada nije odazvala, a za ubojstvo Stambolića u međuvremenu su osuđena osmorica pripadnika "Crvenih beretki" i državne sigurnosti, među kojima i nekadašnji prvi čovjek srbijanske državne sigurnosti Radomir Marković,
čije se saslušanje sada traži i u istrazi likvidacije Ćuruvije.
Poziv za saslušanje biće upućen i šefu beogradske sigurnosti Milanu Radonjiću, optuženom za zločin na Ibarskoj magistrali, kada je bio planiran atentat na Draškovića, koji je tada ostao nepovrijeđen, ali su stradala četvorica visokih dužnosnika njegove stranke Srpskog pokreta obnove.