Upozorenje je to nevladine organizacije za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch.Zahtjev Srbije za članstvo u EU-u proslijeđen Europskoj komisiji na službenu ocjenu, unatoč njezina neuspjeha u uhićenju dvojice posljednjih haških bjegunaca, Gorana Hadžića i Ratka Mladića.
Pročitajte i ovo
sastanak u Vilniusu
Glavni tajnik NATO-a sazvao sastanak Erdogana i Kristerssona: "Važno je da sljedeći tjedan imamo pozitivan ishod"
10 godina u EU-u
VIDEO Predsjednica Europskog parlamenta u Zagrebu, posebno je istaknula jedan hrvatski simbol
'Europska unija ne bi trebala popustiti pred polovičnom suradnjom Srbije s Haaškim sudom. EU mora ići korak dalje od pričanja o odgovornosti ili žrtve Srebrenice nikada neće dobiti pravdu koju zaslužuju', rekao je Kenneth Roth, izvršni direktor Human Rights Watcha, u priopćenju na web stranici organizacije.
>> NYT: Mladić se krije u Novom Beogradu
'Vjerodostojnost EU-a prema međunarodnoj pravdi je u pitanju. Ako EU ne bude inzistirala da se osigura uhićenje posljednjih bjegunaca optuženih za ratne zločine počinjene u srcu Europe, teško će biti inzistirati na pravdi za takve zločine drugdje', naglasio je Roth. Hadžić je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti zbog progona Hrvata i drugih nesrpskih civila tijekom srpske okupacije dijelova Hrvatske 1991.-1995. godine.
Mladić, zapovjednik vojske bosanskih Srba tijekom rata u BiH, tereti se za genocid i zločine protiv čovječnosti zbog masakra u Srebrenici 1995., u kojem je ubijeno gotovo 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Ministri vanjskih poslova EU-a izjavili su kako će suradnja Srbije s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) biti razmatrana na svakom koraku njezina pristupanja Europskoj uniji. Human Rights Watch ističe kako se za oba osumnjičenika smatra da su u dosegu srpskih vlasti. (HIna)