"Dijelimo zabrinutost za stanje na jugoistoku Europe, niz procesa koji se otvaraju u predstojeće vrijeme, počevši od izbora u BiH i činjenice da nije izmijenjen izborni zakon, preko pregovora između Beograda i Prištine, do iščekivanja rezultata makedonskog referenduma o imenu te države", rekla je predsjednica Grabar-Kitarović novinarima nakon sastanka s Guterresom.
Pročitajte i ovo
Bivši predstojnik ureda
Bliski suradnik Kolinde Grabar-Kitarović otkrio kako se snašao u suludoj situaciji: "Bilo je ludo, tresu se ruke, diše se u vrećicu"
70. zasjedanje
Na 'povijesnu' skupštinu UN-a ide i Vesna Pusić
Dodala je da glavni tajnik UN-a jako dobro poznaje stanje na jugoistoku Europe i da bi "htjela da se i malo više uključi, da zajedno pokrenemo neke incijative koje će više voditi rješavanju otvorenih pitanja i trajnom miru na jugoistoku Europe."
O dijalogu Beograda i Prištine razgovarala je, kako je kazala, i s kosovskim predsjednikom Hashimom Thacijem: "Zanimljivo je bilo razgovarati upravo o odnosu Beograda i Prištine i ovome posljednjem što se čuje oko moguće razmjene teritorija. Mi smo tu vrlo oprezni i prenijela sam naše stajalište i činjenicu da načelo Badinterove komisije o granicama na teritoriju bivše Jugoslavije mora ostati uklesano u kamenu".
Grabar-Kitarović na prijemu kod američkog predsjednika
Hrvatska predsjednica u ponedjeljak navečer po lokalnom vremenu sudjelovala je na prijemu koji organizira američki predsjednik Donald Trump i Prva dama Melania Trump za najviše uzvanike Opće skupštine UN-a.
"Prijemi su prigode koje ovise o vama kako ih iskoristite. Nekada je i 20 sekundi dovoljno više od pola sata formalnog sastanka", kazala je, dodajući da je američkog predsjednika već susrela na summitu o drogama održanom u ponedjeljak, a i da će se susresti u utorak na marginama Opće skupštine.
"Nastavit ćemo razgovarati o bilateralnim odnosima, ja ću nastaviti pritisak za sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, naravno režim viza i sve ostalo, ali razgovarat ćemo i o pitanjima iz našeg susjedstva, o Inicijativi triju mora, općenito o našim odnosima u okviru NATO-a i globalnoj sigurnosti", kazala je Grabar-Kitarović.
Predsjednica će govor održati u srijedu
Dodala da je Opća skupština UN-a prigoda da se susretne i s državnicima s kojima inače nema prigodu razgovarati, pojasnivši da je tijekom ponedjeljka razgovarala s predsjednicima Paragvaja, Namibije i Kube, kamo je pozvana u posjet.
Predsjednica se susrela i predsjednikom Međunarodnog olimpijskog odbora Thomasom Bachom gdje se pokazalo da se i MOO želi uključiti u pitanje pomoći žrtvama migracija i samim migrantima, izbjeglicama i prognanicima kroz sport.
Hrvatska predsjednica trebala je u utorak održati govor pred Općom skupštinom UN-a, ali je na njezinu zamolbu govor premješten na srijedu kako bi imala više vremena za bilateralne susrete. Predsjednica će govor održati u srijedu. (Hina)