'Put za ratifikaciju Lisabonskog ugovora sada je otvoren', rekao je Reinfeldt na konferenciji za novinare nakon prvoga dana summita dodajući da je udovoljeno zahtjevu češkog predsjednika Vaclava Klausa da Češka dobije izuzeće od odredbi Povelje o temeljnim pravima, koja je sastavni dio Lisabonskog ugovora. Slična izuzeća već su ranije dobile Poljska i Velika Britanija, ali iz različitih razloga. Dogovor o izuzeću bit će pridodan protokolu kojim su izuzete Poljska i Velika Britanija.
Pročitajte i ovo
TRAJNO UREĐENO
Hrvatska i Italija potpisale važan ugovor o razgraničenju u Jadranskom moru: Pogledajte što to znači
EKONOMSKI POJMOVNIK
Znate li koja je razlika između neto i bruto plaće, ali i od čega se plaća sve sastoji?
>> 'Lisabonski ugovor više se ne može blokirati'
Reinfeldt je rekao da je dogovor postignut zahvaljujući razumijevanju Češkoj susjednih zemalja, posebice Nijemaca, Mađara i Slovaka. Klaus je naime tražio izuzeće od Povelje o temeljnim pravima uz obrazloženje kako bi spriječio da potomci sudetskih Nijemaca, protjeranih na kraju Drugog svjetskog rata iz tadašnje Čehoslovačke, ne počnu tražiti povrat imovine.
Sačekati pravorijek češkog ustavnog suda
Sada je ostalo još sačekati da pravorijek češkog ustavnog suda na zahtjev skupine čeških senatora da se preispita je li Lisabonski ugovor u skladu s češkim ustavom. Taj pravorijek se očekuje u utorak, 3. studenoga i nakon toga Klaus neće imati više opravdanja za odgađanje potpisa na Lisabonski ugovor. Tada će se čelnici EU-a moći posvetiti kadrovskim pitanjima to jest, popunjavanju dvaju novih mjesta koje predviđa Lisabonski ugovor - predsjednika Europskog vijeća i visokog predstavnika za vanjsku politiku. Čelnici EU-a započeli su u četvrtak navečer i razgovore o raspodjeli tereta u financiranju mjera za borbu protiv klimatskih promjena, ali o tome još nisu postigli dogovor. Summit se nastavlja u petak ujutro. (Hina)