Pročitajte i ovo
prvi potezi
Nova mađarska vlada: "Ovo će biti zadatak broj jedan"
NOVI PREMIJER
Poznato kada će prisegnuti čovjek koji je nakon 16 godina srušio Orbana
PUCNJAVA NA VEČERI
FOTO Objavljeno tko je napadač na svečanoj večeri u Washingtonu: Otkrio je tko su mu bile mete
POZNATI DETALJI
Trump otkrio što mu je prva dama rekla nakon pucnjave
Pokrenuta i istraga
Prijatelj muškarca koji je preminuo nakon Hitne: "Počeo je povraćati, mi smo se okrenuli, oči su mu se već izvrnule"
Većinom mladi pripadnici skinheadsa i krajnje desnice, u maskama i kapuljačama, sukobili su se s policijom zahtijevajući oslobađanje dvojice svojih istaknutih članova, uhićenih tijekom dana i ostavku premijera Ferenca Gyurcsanyja.
Zasad nema podataka o mogućim žrtvama sukoba ni na jednoj strani, iako su neki očevici rekli da su prosvjednici istukli nekoliko fotografa.
"Odjednom je desetak njih okružilo fotografe, srušilo dvojicu na tlo i počelo ih udarati nogama", rekao je jedan Reutersov fotograf.
U Mađarskoj je danas bio nacionalni blagdan u spomen rata za neovisnost protiv Habsburške monarhije iz 1848. koji je obilježen masovnim prosvjedima protiv vlade premijera Ferenca Gyurcsanyja na kojima se samo u glavnom gradu, prema različitim izvorima, tijekom dana okupilo između 100 i 200 tisuća ljudi.
Na središnjoj svečanosti kojom je u podne obilježena obljetnica rata za nezavisnost, budimpeštanskog gradonačelnika Gabora Demszkyja morali su čuvati kišobranima od jaja koja su na njega, uz zvižduke i uvrede, bacali prosvjednici iz redova krajnje desnice.
"Ponovno su među nama plaćenici straha. Zbog njih su mnogi godišnjicu naše najmirnije revolucije iščekivali sa zebnjom", rekao je Demszky, ugledni disident u doba komunističke vlasti.
Mirne masovne prosvjede diljem zemlje organizirala je najveća oporbena stranka, konzervativni Fidesz, ali su namjeru da se pridruže prosvjedima izrazile i neke grupacije krajnje desnice, zbog čega su mađarske službe sigurnosti u srijedu objavile kako je zemlja u povišenom stupnju pripravnosti i upozorile pučanstvo na mogućnost usklađenih napada naoružanih ekstremističkih militanata.
Policija se bojala ponavljanja događaja od 23. listopada kad su prosvjednici iz redova krajnje desnice pokušali pretvoriti u nerede mirne prosvjede u povodu obilježavanja 50. godišnjice
antikomunističke pobune Mađarske 1956. godine
"U društvu vlada napetost, a razlog je to što su nam lagali i što im ne vjerujemo", rekao je jedan od sudionika mirnog prosvjeda, 55-godišnji učitelj Kalman Hencsei.
Početak previranja u mađarskom društvu označili su vrlo nasilni prosvjedi u Budimpešti u rujnu prošle godine, koje je izazvalo slučajno objavljeno Gyurcsanyjevo priznanje da je lagao o stanju u mađarskom gospodarstvu kako bi pobijedio na izborima u travnju 2006.
Policija je tad optužena za uporabu prekomjerne sile u
smirivanju prosvjeda, u kojima je ozlijeđeno čak 800 ljudi.
Glavno poprište sukoba policije i demonstranata tad je bilo park ispred zgrade parlamenta, koja je još od tad zabarikadirana, a jake policijske snage danas su onemogućavale pristup tom području.
U žestokim prosvjedima ozlijeđeno je osam osoba, među kojima sedam policajaca, dok je oko 50 ljudi uhićeno i nalazi se u pritvoru, priopćili su u petak dužnosnici.