IDS podržava neovisnost Katalonije, ali separatističkih težnji ta hrvatska stranka nema. Ovih dana bili su gosti katalonskog predsjednika i bloka Konvergencija i unija. 'Sakonvergencijom imamo dugogodišnju suradnju i to je bila prilika da se iz prve ruke upoznamo sa procesom izbornim, ali i sa njihovom težnjom za raspisivanje referenduma u sljedeće četiri godine',, kaže glavni tajnik IDS-a Tedi Chiavalon.
Pročitajte i ovo
Obustavili pregovore
Vrije na istoku Europe: Predsjednica traži potporu Zapada, policija rastjeruje prosvjednike - "Ovo će završiti jako loše"
Nakon Katalonije
U Europi bujaju pokreti koji traže veću autonomiju i(li) odcjepljenje od države, spominje se i jedna hrvatska regija
Chiavalon kaže kako Kataloncima politika nije na prvom mjestu. U vrijeme krize, gospodarstvo je glavni razlog zašto žele referendum. 'Katalonija bi cijeli svoj deficit mogla isfinancirati sa godinu i četiri, pet mjeseci da raspolaže sa svojim sredstvima', dodaje.
>> Bloomberg: Europa danas podsjeća na Jugoslaviju u raspadanju
>> Katalonija: Mas pobijedio, ali daleko od apsolutne većine
Zajedno s Baskijom, Katalonija ostvaruje četvrtinu španjolskog BDP-a. Baskija je u Španjolskoj tek jednim dijelom. Drugi je u Francuskoj. Autonomna je zajednica poput Katalonije. Ima svoj parlament, vladu i svoj jezik. Nakon izbora u listopadu, separatisti su postali druga opcija po jačini.
I u Belgiji samostalnost želi površinom manji, ali znatno bogatiji sjever zemlje. Flandrija čini trećinu Belgije. Ima svoj parlament i vladu, u kojima je daleko najjača koalicija separatističkih stranaka. Na izborima 2010. paralizirali su cijelu kraljevinu. Punih 18 mjeseci pregovaralo se o vladi.
Samostalna država najprije bi mogla postati Škotska, dio Ujedinjenog kraljevstva. Ima svoj parlament, institucije i policiju. Poljoprivredu i gospodarstvo nadzire sama. Ima i najveće rezerve nafte u Europskoj uniji. Referendum o neovisnosti Škotske raspisan je za jesen 2014.
Abhazija i Južna Osetija referendum o neovisnosti od Gruzije još nisu raspisale. Prije 4 godine to su pokušale riješiti najtragičnijim mogućim načinom - oružjem.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook