Fotograf Associated Pressa (AP) Eddie Adams snimio je šefa južnovijetnamske policije generala Nguyena Ngoca Loana trenutak prije nego što će na ulici u Sajgonu pogubiti Nguyena Van Lema, gerilca Vijetkonga.
Pročitajte i ovo
Broj umrlih raste
FOTO Supertajfun uništava sve pred sobom: Ogroman most urušio se u rijeku, sa sobom odnio desetke ljudi i vozila
snaga solidarnosti
VIDEO Herojski potez: Pogledajte kako su vozači automobila zaštitili motocikliste od udara supertajfuna
Bilo je to 1. veljače 1968. u gradu koji se danas zove po Ho Ši Minu, a tada je bio poprištem žestokih sukoba snaga južnovijetnamske vlade s američkom podrškom i komunističkih boraca iz Sjevernog Vijetnama.
Adamsova fotografija i snimka pogibije kamermana NBC-ja Voo Suua neprestano su poslije prikazivane na američkim televizijama i postale su ikone snažnog antiratnog pokreta koji će doprinijeti američkom povlačenju iz Vijetnama pet godina poslije.
Lemova egzekucija zbila se u vrijeme iznenađujuće sjevernovijetnamske ofenzive nazvane Tet, po vijetnamskoj lunarnoj novoj godini, koja je izazvala kaos u južnom dijelu danas ujedinjene zemlje.
Američko veleposlanstvo u Sajgonu našlo se pod žestokim napadom, a američke snage izgubile su inicijativu i morale se povlačiti pred odlučnim neprijateljem.
Nguyen Duc Gan, 70-godišnji veteran sjevernovijetnamske vojske Vijetkonga, sjeća se intenzivnih uličnih borbi u Sajgonu nakon početka napada 30. siječnja.
"Ja sam jedini iz svoje jedinice koji je preživio tu noć. Svi drugi su poginuli", rekao je.
Nguyen Duy Dang, koji danas radi kao trgovac u Ho Ši Minu, pamti kako su vojnici Vijetkonga ubijali. "Nisu imali dobro oružje. Policajce, dužnosnike, civile ubijali su noževima".
Lem je bio jedan od tih boraca. Uhićen je nedugo prije nego što je Adams snimio svoju fotografiju.
Fotografija zbog koje je Južni Vijetnam izgubio rat
Pokojni australski ratni kamerman Neil Davis u jednom je intervjuu 1979. objasnio kontekst događaja s fotografije.
General Loan netom je prije saznao da su njegova bliska prijatelja i svu njegovu djecu ubili pripadnici Vijetkonga, tvrdio je Davies.
"Šestero djece, a nekima je general Loan bio kum, ubijeno je. Zaklano", ispričao je Davies sugerirajući da je to potaknulo Loana da brutalno pogubi Lema, koji je uhićen nedaleko od mjesta ubojstava.
Bui Van Manh, veteran južnovijetnamske vojske koji se borio uz Loana, nema nikakvu sućut za Lema. "On je ubio najmanje sedam ljudi", kazao je Manh i dodao da su se Vijetkongovci ponašali kao životinje. "To su bili barbari. Neljudi".
Komunistički veteran Gan ipak naglašava da je ubojstvo nenaoružana zatvorenika neprihvatljivo.
"Ubijanje je u ratu uobičajeno, ali ubiti ratnog zarobljenika na takav način, vrlo je okrutno. Da je netko od nas tada vidio fotografiju svi bi pohrlili osvetiti ga", kaže Gan.
I Dang, koji se borio na strani Južnog Vijetnama, ne odobrava Lemovo ubojstvo.
"Iako je Vijetkong bio iznimno okrutan, Lem je trebao na sud. On i njegov život trebali su ovisiti o sudu", rekao je.
"Zbog te fotografije Južni Vijetnam je izgubio rat. Diljem svijeta pogodila je ljude ravno u srca, naročito u Americi", smatra Dang.
Pulitzerova nagrada za "poluistinu"
General Loan postao je obilježen čovjek. Emigrirao je u Sjedinjene Države, ali je 1991. morao zatvoriti svoju pizzeriju u sjevernoj Virgniji jer je lokalna zajednica saznala za njegov identitet. Umro je od raka 1998. u 67. godini.
Adams je za fotografiju dobio Pulitzerovu nagradu, ali je ostatak života žalio zbog onoga u što je pretvorila Loanov život.
U tekstu koji je napisao u časopisu Time 1998. godine, Adams je kazao da fotografija pokazuje samo "poluistinu".
"Dvije su osobe umrle na toj fotografiji. General je ubio pripadnika Vijetkonga, a ja sam kamerom ubio generala", napisao je i dodao da su fotografije moćno oružje, ali mogu biti i manipulativne, čak i bez ikakve intervencije.
"Ta fotografija ne postavlja ključno pitanje 'što bi ste učinili da ste vi bili taj general na tom mjestu u to vrijeme?'". (Hina)