Pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore, list navodi kako je procjena da bi stupanjem na snagu SAA bila otvorena mogućnost da BiH preda prijavu za punopravno članstvo u EU, a to ne bi bilo moguće ukoliko bi zemljom i dalje upravljao OHR.
Ukidanje OHR-a, međutim, ne bi istodobno značilo i potpuno odricanje međunarodne zajednice od intervencionističke uloge u BiH u slučaju potrebe. Sama pozicija visokog predstavnika sa svim postojećim širokim ovlastima koje uključuju i mogućnost smjene izabranih dužnosnika ne bi bila ukinuta i nju bi nastavio obnašati Valentin Inzko. On bi međutim ubuduće imao mali ured sa sjedištem u Bruxellesu umjesto u Sarajevu.
Od početka godine u parlamentu BiH nakon dugotrajnih besplodnih rasprava ipak su usvojeni zakoni o popisu stanovništva i o sustavu državne pomoći na kojima je inzistirala EU.
Ključni preostali uvjet za stupanje na snagu SAA je usklađivanje ustava i izbornog zakona BiH s presudom Europskog suda za ljudska prava koji je presudio kako BiH trenutno krši prava nacionalnih manjina jer njihovim pripadnicima ne omogućuje kandidiranje za članove Predsjendištva BiH i za zastupnike u Domu naroda državnog parlamenta.
Uz to se očekuje žurno usvajanje proračuna za 2012. godinu, kao i globalnog fiskalnog okvira za razdoblje do kraja 2014. godine.
Procjena je i kako je i pitanje supervizije nad distriktom Brčko gotovo rješeno pa se očekuje da krajem svibnja Vijeće za provedbu mira (PIC) donese i formalnu odluku o tome.
Pročitajte i ovo
Tlo ne miruje
Potresi pogodili BiH: "Zatreslo u krevetu, prodrmalo i kauč"
Iz minute u minutu
VIDEO/FOTO Pronađena još dva tijela, traje potraga za preživjelima: "Teško je govoriti. Nestale su cijele obitelji"
Dodik prihvatio rješenje o raspodjeli vlasti na druge razine vlasti?
Važnim je ocijenjeno i pitanje raspodjele, odnosno uknjižbe vojne imovine što je opet bila tema na kojoj je tijekom posjeta Sarajevu inzistirao zamjenik američke državne tajnice William Burns. On je svojim sugovornicima u BiH prenio kao očekuje da to pitanje bude rješeno do summita NATO-a u Chicagu najavljenog za drugu polovicu svibnja što bi otvorilo put za provedbu ranije odobrenog Akcijskog plana za članstvo (MAP).
Problem s vojnom imovinom je taj što NATO inzistira da imovina bivše SR BiH koja je potrebna oružanim snagama BiH bude i uknjižena na njih, odnosno na državu, dok vlasti Republike Srpske žele tu imovinu isključivo za entitete.
'Avaz' tvrdi kako je predsjednik RS-a Milorad Dodik napokon odlučio promijeniti mišljenje, te je dužnosnicima EU i SAD već obećao kako će pristati na ponuđeno rješenje o raspodjeli državne imovine na druge razine vlasti, što je još još jedan od 'pet ciljeva plus dva uvjeta' koja je ranije utvrdio PIC kao pretpostavku za pokretanje rasprave o zatvaranju OHR-a.
Neke članice PIC-a, poput Rusije, odavno inzistiraju da se OHR zatvori što prije, ali druge, poput Turske koja u tom dijelu zastupa i stajališta Organizacije islamske konferencije (OIC) prema takvim su prijedlozima krajnje rezervirane jer smatraju da BiH i dalje treba snažnu međunarodnu potporu. (Hina)