Nevladina organizacija Liječnici bez granica (MSF) priopćila je da je izbezumljeno osoblje zvalo telefonom stožer NATO saveza u Kabulu i vojne dužnosnike u Washingtonu dok su bombe gotovo sat vremena zasipavale njihovu bolnicu u Kunduzu tijekom zračnog napada u kojem je poginulo najmanje 16 osoba, zbog kojeg je zapovjednik američkih snaga u Afganistanu general John Campbell uputio ispriku predsjedniku Ašrafu Ganiju.
Pročitajte i ovo
Vinkovci
Potraga za počiniteljem koji je bivšem nogometašu pucao u noge traje: "Izvađeno je zrno, predali smo ga policiji"
Predloženo sazivanje sjednice
Nakon ubojstva policajca Njemačka razmatra obnovu protjerivanja u Afganistan
Prva bomba pala je u 2:10 ujutro, a osoblje MSF-a nazvalo je stožer NATO-a u Kabulu u 2:19, a vojne dužnosnike u Washingtonu nekoliko minuta poslije, no bombardiranje se nastavilo do 3:13, rekao je neimenovani dužnosnik MSF-a.
Američke snage bombardirale bolnicu Liječnika bez granica
U priopćenju iz Ganijevog ureda stoji da je general Campbell afganistanskom predsjedniku iznio pojedinosti napada i ispričao mu se. Iz međunarodne vojne koalicije zasad nisu potvrdili da je Campbell nazvao Ganija.
Prema posljednjim podacima poginulo je najmanje devet zaposlenika MSF-a, četiri odrasla pacijenta i troje djece, objavila je organizacija.
UN udare naziva neoprostivim, Pentagon kaže da se vodi istraga
Zračni udari, najvjerojatnije američki, u kojemu je u subotu poginulo, po novim brojkama 19 ljudi u bolnici Liječnika bez granica (MSF) u Kunduzu je "neoprostiv" i "možda je ratni zločin", rekao je UN-ov visoki povjerenik za ljudska prava a šef Pentagona Ashton Carter izjavio je da se vodi "sveobuhvatna istraga" o tom napadu.
Zeid Raad al-Husein zatražio je temeljitu i otvorenu istragu istaknuvši da "bombardiranje bolnice može biti ratni zločin dokaže li sud da je bio planiran".
"Ovaj događaj je doista tragičan, neoprostiv i možda je zločin", dodao je u priopćenju.
MSF kaže da je u napadu poginulo 19 ljudi, najmanje 12 njihovih pripadnika, četiri odrasla pacijenta i troje djece. Također tvrdi da je bombardiranje trajalo "više od pola sata" pošto je afganistansku i američku vojsku obavijestio o napadu na svoju bolnicu.
Kunduz, veliki grad na sjeveru Afganistana, bio je ovog tjedna bojišnica na kojoj su se žestoko sukobili talibani i afganistanske sigurnosne snage.
NATO je priznao da je u jednom američkom zračnom udaru "možda pričinjena kolateralna šteta u obližnjem medicinskom centru".
Američki ministar obrane Carter rekao je da se vodi "sveobuhvatna istraga" o bombardiranju bolnice MSF-a u Kunduzu, ali nije potvrdio da su ga izvele američke snage.
On je istaknuo u priopćenju da su "američke snage uz potporu afganistanskih sigurnosnih snaga djelovale u blizini, kao i talibani".
Carter je kazao da se istraga vodi "u suradnji s afganistanskom vladom" i da će Sjedinjene Države "nastaviti suradnju s afganistanskim partnerima kako bi pokušali zaustaviti sukobe u Kunduzu i u okolici".(Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook