Tajne snimke telefonskih razgovora Richarda Nixona, koje su jučer objavljene, predstavljaju posljednji dio od 3.000 sati razgovora, snimljenih u periodu između veljače 1971. i srpnja 1973. godine.
Pročitajte i ovo
Savjetnik predsjednika
Preminuo Henry Kissinger, kontroverzni američki diplomat i stručnjak za vanjsku politiku
Nostalgično o bivšem državnom tajniku
Kineski predsjednik sastao se s Kissingerom, nazvao ga "starim prijateljem"
>> Nixon je bio gay, tukao suprugu i bio u vezi s mafijašem?
Ovaj posljednji dio predstavlja razdoblje od tri mjeseca prije početka afere Watergate, koja je Nixona prisilila na davanje ostavke na mjesto predsjednika SAD-a.
Odnosi s Kinom
U snimkama koje su objavljene, između ostalog, Nixon razgovara s bivšim američkim državnim tajnikom Henryjem Kissingerom oko odnosa sa Kinom. Kissinger u tom razgovoru, snimljenom 4. lipnja 1973., Nixonu prenosi poruku da je opet pozvan u Kinu, nakon prvog posjeta, koji se dogodio u veljači 1972. godine.
'Možemo to napraviti na jedan od slijedeća dva načina: ili otići u UN, ili još bolje, jednostavno doći u Washington u privatni posjet', rekao je Kissinger Nixonu, a prenosi AP.
'Ne, ono što bi on (kineski predsjednik) trebao napraviti, jest da dođe u UN, a da onda navrati ovdje i priredit ćemo mu lijepu večeru, znaš, bez glavešina, bit će sve osim uobičajene procedure', odgovorio mu je Nixon.
Nixona je brinuo i sam poziv u Kinu, jer je smatrao da bi kineski predsjednik trebao prije doći u SAD. 'Izgledalo bi to pomalo čudno, da ja opet trčim u Kinu, a on ne dođe ovdje', zaključio je Nixon.
U konačnici, prvi kineski posjet na najvišoj razini dogodio se tek 1979. godine, kad je SAD posjetio Deng Xiaoping.
Osobni razgovori s Brežnjevim
Osim razgovora o odnosima s Kinom, među objavljenim razgovorima nalazi se i Nixonov razgovor Leonidom Brežnjevim, s kojim se Nixon našao u Ovalnom uredu Bijele kuće. Razgovor se vodio i o Breženjevovoj obitelji, a bivši ruski čelnik je tad i pokazao zadrške oko posjeta Nixonovog doma Casa pacifica u Kaliforniji.
'Sa svom ovom nadom, čisto i osobno, i na ovom sastanku, dozvoli mi da kažem kako sam sigurno u ovu zemlju došao vrlo dobre volje i s dobrim namjerama te velikom nadom u nadolazeće pregovore', rekao je Nixonu Brežnjev u snimci na ruskom jeziku.
Razgovor u pitanju, dogodio se prije početka povijesnog sedmodnevnog summita, koji je bio dio šire Nixonove strategije detanta s SSSR-om.
Ipak, nisu baš svi razgovori Richarda Nixona namjenjeni javnoj objavi. Oznaku tajnosti još uvijek nosi oko 700 sati razgovora, zbog nacionalnesigurnosti i zaštite privatnosti.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook