S redovite sjednice u Nuernbergu sudionicima 5. bolonjske konferencije, koja se održava u belgijskom gradu Leuvenu, GEW je uputio poziv na korjenite promjene tzv. bolonjskog procesa te lakši pristup visokoškolskom obrazovanju za sve društvene slojeve. 'Deset godina nakon potpisivanja Bolonjske povelje GEW je zaključio da mnogi od ciljeva zacrtanih tijekom bolonjskog procesa nisu ostvareni', stoji u pozivu upućenu sudionicima konferencije. Njemački pedagozi drže da je posebice u Bolonjskoj deklaraciji navedeno pravo na ravnopravan pristup studiju još daleko od ostvarivanja.
Pročitajte i ovo
Adventski prosvjed
U borbu se uključio još jedan sindikat: Zbog velikog interesa došlo je do važne promjene
Bolest modernog društva
Želite li ovo svojoj djeci? Problem može eskalirati i do poremećaja ovisnosti
>> Iza hrvatskih studenata je međunarodni pokret
'GEW zahtijeva ukidanje školarina u europskom visokoškolskom sustavu', stoji u pozivu u kojemu se od potpisnica Bolonjske povelje traži da se drže Međunarodnog pakta za socijalna, gospodarska i kulturna prava Ujedinjenih naroda. U njemu stoji da bi 'visokoškolsko obrazovanje postupnim uvođenjem besplatnog sustava moralo postati pristupačno svim slojevima društva'. U to, kako se nadalje navodi u pozivu, spada i omogućivanje studija onim osobama koje posjeduju stručno obrazovanja, ali ne i maturu.
'Bolonjski sustav propterećuje studente'
GEW je također kritizirao preopterećenost studenata koji studiraju po 'bolonjskom sustavu'. 'Prekomjeran broj ispita vodi k tomu da studenti više nemaju vremena ni za samoinicijativno učenje i istraživanje, a kamoli za društveno poželjno kulturno i političko djelovanje', stoji u pozivu. Djelatnici njemačkog obrazovnog sustava drže da je uvođenje bolonjskog sustava pridonijelo smanjenju pokretljivosti studenata i u međunarodnoj razmjeni studenata i unutar vlastita studija. GEW posebice drži da je prijelaz iz 'bachelor studija' u 'master studij' nepotrebno složen i otežan mnogim zaprekama. U Njemačkoj su zadnjih godina, usporedno s uvođenjem 'bolonjskog sustava', uvedene i školarine u osam od 16 saveznih pokrajina, u prosjeku 500 eura po semestru.