"Ekstremisti sa sjevernog Kavkaza su, uz čečenski rat u njihovoj domovini, znatno doprinijeli bitkama u Siriji i Iraku", rekao je predsjednik BfV-a Hans-Georg Maassen u Berlinu. "Oni su iskušani u borbama i potencijalno velika opasnost", dodao je.
Pročitajte i ovo
Savjeti i prijetnje
Kina upozorila EU: "Ne bi bilo dobro da to činite..."
otkriven njihov tajni plan
Vozač prošao kroz crveno, a iza toga – diplomatski skandal: Kinezi pokušali ubojitu akciju usred Europe
oprezno!
Upaljen Meteoalarm za dijelove Hrvatske: Evo gdje je moguće jače grmljavinsko nevrijeme
Smijenila šefove gradskih firmi
Gradonačelnica podijelila otkaze: Ovako su reagirali građani i radnici
Policija uputila apel
Na plaži ulovili pedofila: Pogledajte kakvim je naočalama snimao golu djecu
Njemačka služba procjenjuje da se u Njemačkoj trenutačno nalazi 500 islamista s tog područja, odnosno iz Čečenije, Dagestana i Ingušetije.
"Sklonost sjevernokavkaskih islamista prema nasilju, borilačkim vještinama i oružju zahtijeva pozornost sigurnosnih službi u Njemačkoj", rekao je Maassen.
Njihovi centri u Njemačkoj, po BfV-u, su istočne regije Brandenburg i Berlin, te zapadne regije Sjeverna Rajna-Vestfalija, Hamburg i Bremen.
Maassen je dodao da je broj salafista, sljedbenika posebno konzervativne struje islama, u Njemačkoj porastao na 10.800 s 9700 koliko ih je bilo u prosincu 2016.
Oni se radikaliziraju ne toliko u džamijama ili putem većih transregionalnih organizacija koliko u malim urotničkim krugovima te prije svega putem interneta, a sve je više i ženskih salafističkih mreža, kazao je.
BfV je u nedjelju upozorio i da kineske obavještajne službe intenziviraju internetske napade na njemačke i europske mete i da se žele infiltrirati u parlamente, ministarstva i agencije.
"Masovno se koriste društvene mreže, posebno LinkedIn", rekao je Maassen, čija je služba zadužena za protuobavještajnu djelatnost.
BfV je, primjerice, utvrdio da je od siječnja do listopada 2017. metom kineskih napada na društvenim metama poput LinkedIna bilo više od 10.000 njemačkih državljana, a sumnja se da je velik broj slučajeva ostao neprijavljen. Oni su pokušavali prikupiti informacije i regrutirati doušnike.
Kineske obavještajne agencije otvorile su niz raznih lažnih profila na društvenim mrežama i često se predstavljaju kao djelatnici agencija za zapošljavanje, consulting ili think-tankova te kao istraživači. (Hina)