"Više od 180.000 ljudi zatražilo je azil u prvom tromjesečju ove godine", rekao je de Maiziere na tiskovnoj konferenciji u Berlinu istaknuvši da je taj broj predstavlja porast od 112 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Pročitajte i ovo
Na putu prema dolje
Sve se teže živi u zemlji koju Hrvati gledaju kao raj: Banke hrane su pod pritiskom, a troškovi stanovanja guraju u siromaštvo
istraga u tijeku
Užas u njemačkom gradu: U stanu pronađeno troje mrtve djece i muškarac (37)
Takav porast tumači se činjenicom da je većina od više od milijun izbjeglica koji su prošle godine stigli u Njemačku prvo bila registrirana u prihvatilištima, gdje su tjednima i mjesecima čekali prije nego li su mogli podnijeti zahtjev za azilom.
Istodobno je broj dolazaka potencijalnih tražitelja azila snažno opao.
„U ožujku je u Njemačku pristiglo 20.000 izbjeglica i tražitelja azila što je drastičan pad u odnosu na veljaču i siječanj kada je registrirano 60 odnosno 90 tisuća izbjeglica“, rekao je njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere (Kršćansko-demokratska unija CDU) prilikom predstavljanja statistika za prvo tromjesečje ove godine.
De Maiziere je drastičan pad izbjeglica povezao sa zatvaranjem tzv. balkanske rute iako je još donedavno njemačka vlada kritizirala „jednostrani“ postupak zemalja uzduž ove rute.
Njemački ministar unutarnjih poslova istodobno je odbio dati prognozu glede broja izbjeglica koje bi ove godine mogao doći u Njemačku.
„Mi još uvijek ne znamo kako će se primjenjivati sporazum između Turske i Europske unije. Trenutno se ne mogu davati ozbiljne prognoze“, objasnio je De Maiziere.
Njemački ministar unutarnjih poslova objasnio je kako je u posljednje vrijeme porastao i broj protjerivanja onih kojima je odbijen zahtjev za azilom.
Njemačka je nakon postignutog sporazuma s Tunisom započela i s grupnim protjerivanjem državljana ove zemlje, koji su posebno negativno upali u oči tijekom novogodišnje noći, kada je na željezničkom kolodvoru u Koelnu seksualno zlostavljano i opljačkano nekoliko stotina žena, a kasnije se uspostavilo da su najveći broj počinitelja izbjeglice iz zemalja Magreba.
Najveći broj tražitelja azila u Njemačkoj i dalje dolazi iz Sirije, Afganistana i Iraka.
Njemačka je 2015. registrirala oko 1,1 milijun izbjeglica, što je najveći priljev izbjeglica nakon 2. svjetskog rata.
Govoreći o daljnjim mogućnostima prihvata de Maiziere je rekao da je njemački kapacitet za prihvat izbjeglica 2016. "velik". "Što smo više uvjereni u svoju slobodu i svoje naslijeđe, to ćemo biti
sposobniji za toleranciju i omogućavanje integracije", kazao je njemački ministar unutarnjih poslova. (Hina)