Demjanjuka, koji je rođen u Ukrajini, sumnjiči se da je 'radio kao stražar u koncentracijskom logoru Sobiboru, koji je danas u Poljskoj, od 27. ožujka 1943. do konca rujna 1943. te da je sudjelovao u ubojstvu 29.000 Židova', piše tužiteljstvo u priopćenju.
Pročitajte i ovo
Traga se za ubojicom
Cure detalji oko Srbina ubijenog na tajnoj zabavi: Zvali su ga Breskvica, trenirao je nogomet, a završio na međunarnoj tjeralici
Otvorio je bolovanje
Bivši šef granične policije BiH skriva se u Hrvatskoj: "Netko mu je javio da se mora pokupiti"
Njemačka ima dvije mogućnosti, rekao je glasnogovornik ministarstva pravosuđa na tiskovnoj konferenciji: ili će 'američke vlasti protjerati Demjanjuka iz SAD-a, pa se nakon njegova dolaska u Njemačku može provesti uhidbeni nalog' ili će Njemačka 'zatražiti izručenje'.
'Čim osumnjičenik bude u Njemačkoj, moći će se saslušati' i sudski goniti, dodaje se u priopćenju. U prosincu prošle godine najviše pravosudno tijelo u Njemačkoj, Vrhovni sud u Karlsruheu, pripremio je dokazni materijal kako bi mu se moglo suditi u Njemačkoj. Demjanjukovo ime je na popisu najvećih živih nacističkih ratnih zločinaca koji je izradio centar Simona Wiesenthala.
Nakon Drugoga svjetskog rata Demjanjuk je uspio sakriti identitet i skloniti se u izbjeglički logor nadomak Muenchenu, prije nego je 1952. emigrirao u Sjedinjene Države. No američke vlasti su ga 1986. izručile Izraelu, gdje je dvije godine poslije kao stražar 'Ivan Grozni' iz logora Treblinke prvotno bio osuđen na smrt, ali je 1993. odlukom izraelskoga Vrhovnog suda oslobođen zbog sumnje u stvarni identitet.