Njegovo bogatsvo procjenjuje se na 79,4 milijardi dolara, a javna je ličnost otkad su on i Paul Allen pokrenuli računalnu revoluciju 1980-ih. Bill Gates ima sve 'igračke' koje očekujete da takav bogataš ima, ali on je i donirao milijarde dolara u dobrotvorne svrhe. U srijedu je napunio 60 godina, a u nastavku pročitajte kako je izgledao njegov nevjerojatan život.
Pročitajte i ovo
Pogled u 2030.
Evo na što se klade Bill i Melinda Gates!
'Velika' promjena na vrhu
Nećete vjerovati tko je Carlosa Slima zbacio s trona najbogatijih ljudi
Rođen je 28. listpada 1955. u Seattleu, a sin je odvjetnika i učiteljice. Već je kao dijete bio briljantan, a u tinejdžerskim godinama njegov apetit za znanjem bio je ogroman. Roditelji su ga upisali u rigoroznu privatnu srednju školu Lakeside koju je pohađao i budući suosnivač Microsofta, Paul Allen. Iskustvo koje su tamo stekli, rekao je Gates, pomoglo im je u pokretanju posla.
Bill Gates otkrio čega se najviše boji i što će ubiti milijune ljudi
Nakon završetka srednje škole 1973. Gates je krenuo na Harvard. Iako je krenuo s pravom, ubrzo se prebacio na matematiku i računalne znanosti. Na Harvardu je upoznao Stevea Ballmera kojega će kasnije dovesti u Microsoft, a onda i promovirati u izvršnog direktora tvrtke. I danas su dobri prijatelji.
Nakon dvije godine Gates je odustao od školovanja i s Allenom osnovao Microsoft. Iako nikad nije diplomirao, Harvard mu je 2007. dodijelio počasni doktorat.
Milijarder u ranim tridesetima
Još za vrijeme školovanja počeo je razvijati softver za MITS Altair, prvo svjetsko osobno računalo. 1977. godine on i Alles preselili su se u Albuquerque kako bi osnovali svoju softversku tvrtku. 1979. godine Microsoft su prebavili u njihov rodni grad Seattle.
Microsoft je pustio Windows 1985., a javnosti je predstavljen 1986. Do 1987. godine 31-godišnji Gates bio je milijarder. Godine 1995. postao je najbogatiji čovjek na svijetu s bogatstvom koje se procjenjivalo na 12,9 milijardi dolara. Otada je na vrhu ili pri vrhu liste najbogatijih.
Microsoft je 1998. godine završio na sudu zbog softverskog monopola. Javnost je u to vrijeme bila podijeljena u mišljenju oko Gatesa.
Suprug i otac troje djece
Suprugu Melindu Gates je upoznao 1987. godine. Bila je zaposlenica Microsofta, a kasnije je postala izvršni direktor interaktivnih sadržaja. Vjenčali su se 1994. godine, a Melinda je na kraju napustila tvrtku kako bi se bavila humanitarnim radom.
Zajedno imaju troje djece i žive u velebnom zdanju u Medini. Njihov dom ima neke futurističke značajke poput podvodnog zvučnog sustava u bazenu. Kuća ima nevjerojatne 24 kupaonice, kao i garažu koja može primiti do 23 automobila. Njezina vrijednost procjenjuje se na 121 milijun dolara.
U vili je i ogromna knjižnica jer je Gates strastveni čitatelj. Osim bogate zbirke knjiga, posjeduje i zavidnu kolekciju umjetnina.
Otkriveno zašto milijarderi daju milijune u dobrotvorne svrhe
Prošle godine Gates je kupio farmu konja u Kaliforniji za 18 milijuna dolara. Sa svojim sinom voli odlaziti na edukativne izlete pa su tako bili u rudnicima, elektranama, raketnim silosima...
Obožavatelj je brzih automobila. U ranim godinama Microsofta kupio je Porche 911 koji je koristio za utrke po pustinji. Nakon jednog incidenta s automobilom Paul Allen morao ga je 1977. izvlačiti iz zatvora.
Među omiljenim Gatesovim hobijima je igranje tenisa, a jedan od bliskih prijatelja mu je Warren Buffett koji mu je pomogao i u odabiru zaručničkog prstena za Melindu.
Za ono što je Bill Gates shvatio odmah, Jobsu je trebalo 20 godina
S mjesta glavnog izvršnog direktora Microsofta odstupio je 2000. godine. Danas je tehnološki savjetnik trenutnom izvršnom direktoru.
Humanitarac
Kad ne radi na nečemu vezanon za Microsoft sa suprugom putuje i bavi se humanitarnim radom. Njihova zaklada ima svoje prste u nizu projekata, od iskorijevanja bolesti u udaljenim krajevima svijeta do razvoja bogatijih izvora hrane za siromašne ljude. Milijune je donirao i za poboljšanje obrazovanja u SAD-u. Godine 1997. kupio je privatni zrakoplov koji je platio 21 milijun dolara, a danas mu dobro dođe za putovanja na brojne lokacije na kojima humanitarno djeluje.
Otkrijte kako neki od najuspješnijih ljudi na svijetu provode vikende
Prije pet godina on i supruga zajedno s Buffettom pokrenuli su kampanju koja potiče njihove kolege milijardere da barem polovicu svog bogatsva doniraju za filantropiju. Paul Allen, Larry Ellison, Steve Case i Mark Zuckerberg su među onima koji su do sada potpisali zalog.
Investirao je i u niz startupova poput Hampton Creeka koji za cilj ima pronalazak biljne zamjene za jaja. Također, podupire nekoliko projekata koji se bave razvojem nove generacije kondoma u nadi da bi mogli pomoći zaustaviti širenje HIV-a i AIDS-a.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook