Zahvalivši Turskoj na naporima koje ulaže u zbrinjavanju sirijskih izbjeglica i upravljanju nezakonitim migracijama Božinović je turskog kolegu izvijestio o otvaranju novog migracijskog pravca kroz BiH i promjeni strukture migranata među kojima su većina državljani Afganistana, Pakistana i Iraka, ali i sjevernoafričkih zemalja.
Pročitajte i ovo
"Manipulacije i kontradikcije"
MUP se oglasio o navodnim tajnim letovima i zataškavanju
Nove informacije
Vili Beroš je član masonske lože? "Znate da smo imali takvih slučajeva..."
Božinović je predložio jačanje suradnje, razmjenu informacija i iskustava s obzirom da Hrvatska i Turska imaju izvrsne bilateralne odnose, što je potvrđeno i prilikom posjeta predsjednika Recepa Erdogana Hrvatskoj.
Turska 2018. u nezakonitom pokušaju prelaska granice spriječila 270.000 migranata
Sojlu je istaknuo da je Turska samo ove godine spriječila 270.000, a prošle 170.000 migranata u pokušaju nezakonitih prelazaka granice.
Državljana Afganistana koji su nezakonito prešli tursku granicu bilo je 45.000 prošle i 90.000 ove godine, a od toga je vraćeno 26.000 prošle i preko 40.000 ove godine. K tome je preko 70.000 migranata, uglavnom iz Afganistana i Pakistana, sprječeno u nezakonitom prelasku granice s Grčkom. U Pakistan je samo ove godine vraćeno 27.000 nezakonitih migranata, a istovremeno je dodatnih 265.000 novih Sirijaca stiglo u Tursku.
Sojlu smatra da Europa nije dovoljno svjesna pritiska s kojim je suočena Turska kao ni migracijskog izazova koji dolazi iz Afganistana i Pakistana. Istaknuo je da s tim državama treba raditi na boljoj provedbi sporazuma o readmisji, a zamolio je da Hrvatska te činjenice osvijesti kod Europske unije.
Božinović je odgovorio da Hrvatska upravo na tome radi, nakon što je diplomatskim naporima osvijestila probleme koje u suočavanju s ilegalnim migrantima imaju države na tzv. zapadno-balkanskoj ruti, na čemu je sada Europska komisija pojačano angažirana.
Rekao je da je o svemu informirao europskog povjerenika za migracije, unutarnje poslove i građanstvo Dimitrisa Avramopoulosa i izrazio potrebu snažnijeg angažman europske diplomacije prema tim zemljama.
Na sastanku s voditeljem pakistanskog izaslanstva Hashmijem Božinović je izvijestio o povećanom broju nezakonitih migranata koji bez identifikacijskih isprava pokušavaju prijeći hrvatsku granicu i tvrde da su državljani Pakistana.
Ključno osigurati što bolju provedbu Sporazuma o readmisji između EU-a i Pakistana
Voditelj pakistanskog izaslanstva potvrdio je da je Pakistan zemlja podrijetla migranata koji u povećanom broju nastoje dospjeti u Europu, no osim što je zemlja podrijetla, istovremeno je i zemlja tranzita i odredišta migranata i to iz Afganistana, Bangladeša i Mjanmara.
U Pakistanu se trenutno nalazi više od 100 milijuna nezakonitih migranata i 1,2 milijuna izbjeglica. Oko pet milijuna nezakonitih migranata u Pakistanu neregistrirano živi već treće desetljeće, a samo 1997. u Pakistan je ušlo tri milijuna Afganistanaca. Dio ih posjeduje identifikacijske isprave, ali je prilikom njihova nezakonitoga dolaska na neku od granica EU-a teško utvrditi njihov stvarni identitet jer posjeduju pakistanske dokumente, ali su u većini slučajeva drugoga nacionalnog podrijetla. Zbog toga se velik broj takvih migranata zadržava u detencijskim centrima.
Božinović je istaknuo kako je u uvjetima ekonomski motiviranih migracija iz Pakistana ključno osigurati što bolju provedbu Sporazuma o readmisji između EU-a i Pakistana.
Podjednako je važno identificirati u kojim područjima je potrebno pružiti podršku pakistanskim vlastima kako bi se stvorile okolnosti u kojima će pakistanski državljani ostajati u svojoj domovini. Za to je, uz jačanje suradnje na razini EU-a, podjednako važno jačati i bilateralnu suradnju, istaknuo je Božinović pa je u tom smislu dogovoren nastavak dijaloga. (Hina)