Dobitnica Nobelove nagrade za mir kojoj su 64 godine u kolovozu je osuđena na tri godine zatvora i na prisilni rad, zbog toga što je kratko razgovarala s Amerikancem koji je doplivao do njezina doma na jezeru. Kazna je izmijenjena u kućni pritvor kojim ju se zapravo uklanja iz političkog života zemlje s obzirom na izbore planirane u 2010.
Pročitajte i ovo
Neće je osloboditi
Mianmar: Vrhovni sud potvrdio kućni pritvor Suu Kyi
Kina i Rusija blaže prema Mianmaru?
VIDEO: Vijeće sigurnosti UN-a sastalo se zbog Suu Kyi
'Sud je odbio žalbu, ali ćemo se žaliti na Vrhovni sud', rekao je Nyan Win, jedan od njezinih odvjetnika i glasnogovornik njezine stranke, Nacionalne lige za demokraciju (LND).
Mianmarska hunta našla se pod kišom kritika nakon prvostupanjske presude, osim iz Kine, svog najvjernijeg saveznika u regiji. No trenutačno joj u prilog ide spremnost SAD-a da sankcije uvedene prije deset godina poveže s političkim dijalogom koji bi, ocjenjuje američka vlada, mogao potaknuti promjene u toj zemlji koja planira izbore u 2010.
U srijedu su u Washingtonu održani prvi razgovori na visokoj razini između dviju zemalja u zadnjih deset godina. Washington traži oslobađanje političkih zatočenika, napose Suu Kyi, koja je od zadnjih 20 godina života 14 provela u zatvoru i u kućnom pritvoru. (Hina)