"Laura i ja smo oduševljeni što možemo zaželjeti dobrodošlicu kancelarki i profesoru Saueru (Joachim, suprug). U Teksasu, kada nekoga pozovete u svoj dom to je izraz topline i poštovanja, a ja tako osjećam za kancelarku Merkel", rekao je Bush na dočeku visoke gošće, objavila je Bijela kuća.
Pročitajte i ovo
traže nove mjere
Završen još jedan sastanak u školi koju pohađa problematičan učenik: "Ponavljali su nam iste rečenice"
Otpis dijela duga
Nazire se sporazum o Grčkoj, Lagarde u Berlinu
Merkel, koja doputovala na 18. obljetnicu pada Berlinskog zida u prvi posjetu Bushevu ranču u Crawfordu, izrazila je oduševljenje "prekrasnim mjestom i ozračjem", te najavila razgovore o "nizu pitanja".
Bushev poziv u Crawford znak je posebnih odnosa.
Na predsjednikovom ranču koji se prostire na 650 hektara, njemačka kancelarka provest će dva dana.
Merkel je drugi europski saveznik koja ovoga tjedna ima tretman posebnog gosta u SAD, nakon francuskog predsjednika Nicholasa Sarkozya koji je u srijedu poveden u posjet Mount Vernonu, domu Georgea Washingtona, prvog predsjednika SAD.
Posjet Merkel, koju njemački magazin Der Spiegel ovoga tjedna opisuje kao "kraljicu zakulisnoga" zbog njezine vješte tihe diplomacije, trebao bi potvrditi daljnje pribižavanja gledišta Europe i SAD oko međunarodnih pitanja, posebno onih kriznih, najavio je Eckart von Klaeden, vanjskopolitički glasnogovornik Merkelinih Kršćanskih demokrata.
"Merkel i Bush se približavaju u vrijeme kada je transatlanska
suradnja potrebna da bi se bavilo svjetskim kriznim točkama. Obje strane dobro znaju da trebaju jedni druge", rekao je Klaeden, dodajući da će nuklearne ambicije Irana biti "u središtu cijelog spektra tema o kojima će se raspravljati".
"Strateški, gledamo isto. Taktički, ima nekih manjih razlika", rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Gordon Johndroe, o podršci SAD i Njemačke za pooštravanje sankcija UN-a Iranu. Dodao je kako su razgovori o Iranu "dio tekuće rasprave".
Obnova mirovnog procesa na Bliskom istoku, također će biti među glavnim temama američko-njemačkih razgovora.
Merkel je 6. studenoga, u obraćanju Židovskoj zajednici u Berlinu govorila o "velikoj prilici za obnovu mirovnog procesa" koji pruža konferencija o Bliskom istoku u Annapolisu, kraj Washingtona, krajem studenoga.
"Njemačka vlada učinit će sve što može da podrži taj proces",
naglasila je u tom govoru.
Kancelarka će "informirati Busha o njezinim razgovorima vezanim uz bliskoistočni mirovni proces", najavio je petak glasnogovornik vlade u Berlinu, Thomas Steg.
Osim Irana i izraelsko-palestinskog mirovnog procesa, Bush i Merkel usredotočit će se i na druga međunaordna pitanja, kao što je rat u Afganistanu, budući status Kosova i transatlantska gospodarska pitanja", najavio je glasnogovornik kancelarke, Ulrich Wilhelm.
Merkel je "prilično zaokupljena" aktualnim poremećajima na
financijskim tržištima i njihovim mogućim učincima na gospodarstvo, i s Bushem će razgovarati o potrebi uvođenja veće transparentnosti na financijska tržišta, posebno za 'hedge' fondove i bonitetske kuće, kazao je Karsten Voigt, koordinator za odnose s SAD njemačkog ministartva vanjskih poslova.
Zaključenje kruga pregovora iz Dohe, u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO), također je na dnevnom redu američko-njemačkog summita na ranču u Teksasu.