Dok se intenzivira lov na članove marokanske ćelije za koju se smatra da su odgovorni za terorističke napade u Španjolskoj, velika pozornost je usmjerena na stotine džihadista povratnika diljem Gibraltarskih vrata. Europski obavještajci strahuju da predstavljaju veliku prijetnju na europskom pragu, piše britanski Guardian.
Pročitajte i ovo
Je Suis Charlie
Charlie Hebdo povodom 10. godišnjice napada ima posebno izdanje: "Možemo se smijati Bogu, osobito ako postoji!"
konstruira zavjeru zapadnog svijeta
Ovaj muškarac radikalizirao je 19-godišnjeg terorista: Na društvenim mrežama prate ga deseci tisuća ljudi
Smatra se da se oko 1.000 džihadista "ušuljalo" nazad u Maroko i Tunis s bojišnica Islamske države. Procjenjuje se da ih se 300-tinjak vratilo u Maroko, uključujući i šestericu od 12 terorista koji su izvršili napade u Kataloniji.
Kako se teritorij Islamske države iz dana u dan sve više smanjuje egzodus džihadista je sasvim očekivan - vjeruje se kako će se još mnogi od njih vratiti u svoje matične zemlje te iskoristiti blizinu Španjolske za pokretanje novih napada ili će se pak, infiltrirati dublje na kontinentu.
Vjeruje se kako je oko 1600 Marokanaca otputovalo u Irak i Siriju u vrijeme kada je Islamska država bila na vrhuncu moći, što ih, po glavi stanovnika, čini jednom od najvećih nacionalnih skupina kalifata. Oko polovice ih je ubijeno u borbama. Sjever Afrike je dugo smatran "uzgajalištem terorista" a sada se sve više strahuje kako će to biti područje za lansiranje napada na Europu s ciljem osvete zbog gubitka teritorija i boraca Islamske države.
Bivši vođa Islamske države izjavio je da je mentorizirao šest Marokanaca koji su napustili nepovoljan položaj u Francuskoj i potražili osjećaj svrhe pod vladavinom Islamske države. Također je radio i s drugima koji su doputovali izravno iz Maroka, a koji su svi već bili radikalizirani i prije nego što su stigli na teritorij Islamske države.
"Domaći ljudi (iz Maroka) su imali ozbiljan pristup", rekao je u intervjuu. "A oni iz Francuske su bili uzrujani zbog svojih života. Jedan mi je rekao da je prodavao drogu, a drugi je bio lopov. Tražili su nešto. I duboko su vjerovali da u Francuskoj nisu kod kuće".
Klasne borbe u društvima u kojima se nisu osjećali dobrodošli često je bila tema muškaraca i dječaka koji su iz sjeverne Afrike putovali kako bi se pridružili Islamskoj državi. Vjeruje se kako borci iz Tunisa imaju najveću zastupljenost po stanovniku - oko 1800 muškaraca i dječaka. Velik broj bili su bombaši samoubojice u ofenzivi na sirijski grad Kobani krajem 2014. i u neuspjelom pokušaju da se ovog ljeta zadrže u Mosulu.
Bivši vođa Islamske države je izjavio da su se džihadisti "žalili na diskriminaciju, da ih se ne tretira pravedno i da nikad neće. "Jedan od njih postao mi je vrlo dobar prijatelj. Kada sam otišao, on je ostao. Bio je dublje u Islamskoj državi. O Španjolskoj se nije raspravljalo, ali Francuska je bila tema cijelo vrijeme".
Kako se moć i teritorij Islamske države drastično počela smanjivati marokanski članovi počeli su kontaktirati sa svojim obiteljima i tražiti načine za povratak. Vjeruje se kako ih se nekoliko stotina vratilo preko turske granice. Iako je većina njih pronašla put kući, njih 30-ak su zadržale turske vlasti.
Dužnosnici u Rabatu kažu da imaju podatke o građanima koji su napustili Maroko i vratili se. Procjenjuje se da je oko 90 džihadista zatvoreno nakon dolaska iz Iraka i Sirije. Međutim, vjeruje se i da se nekoliko desetaka drugih infiltriralo nazad u gradove.
Marokanske vlasti kažu kako su spriječili nekoliko velikih terorističkih napada u Casablanci i Rabatu, ali imaju ograničena sredstva da zaustave svoje državljane koji provode operacije izvan zemlje. Blizina Španjolske i veliki odljev populacije na rad u druge zemlje odavno se smatra zabrinjavajućim.