Europska unija podržala je sporazum o Brexitu na izvanrednom summitu u Bruxellesu.
Podijelite
27 čelnika Europske unije raspravljalo je o sporazumu u Bruxellesu, a dogovor su postigli nakon samo sat vremena rasprave, javlja BBC. Čelnici su potvrdili sporazum o izlasku Velike Britanije iz Unije i političku deklaraciju o budućim odnosima, objavio je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk. Velika Britanja trebala bi napustiti Europsku Uniju 29. ožujka 2019.
"Europsko vijeće je podržalo sporazum o izlasku Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske iz Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju", rekao je Tusk. "Temeljem toga, Europsko vijeće poziva Komisiju, Europski parlament i Vijeće da poduzmu potrebne korake kako bi osigurali da sporazum stupi na snagu 30. ožujka 2019. godine kako bi se osiguralo uređeno povlačenje", dodao je.
Europsko vijeće odobrilo je političku deklaraciju koja uspostavlja okvir za buduće odnose između EU-a i UK-a. U zaključcima summita navodi se da vijeće potvrđuje odlučnost Unije da s UK-om ima što je moguće tješnje parnerstvo u budućosti u skladu s političkom deklaracijom.
Pristup Unije i dalje će biti određen stajalištima i načelima koji su utvređeni u ranije donesenim smjernicama, a vijeće će se trajno baviti tim pitanjem, rekli su europski čelnici. Zahvalili su glavnom europskom pregovaraču Michelu Barnieru na "neumornim naporima i doprinosu za održanje jedinstva 27 članica EU-a kroz proces pregovora o izlasku UK iz Velike Britanije", stoji u zaključcima.
"Šteta je da je do ovoga uopće došlo, mislim da će ta odluka imati najviše negativnih posljedica za Ujedinjenu Kraljevinu, ali nije dobra ni za EU", izjavio je Andrej Plenković uoči summita. "Međutim, kad već postoji taj proces onda on treba biti uređen i zato ovaj sporazum o povlačenju, politička deklaracija o budućim odnosima i ovaj aranžman oko pitanja Gibraltara i Sjeverne Irske na najbolji mogući način u ovom okolnostima regulira ova pitanja", dodao je.
"Napuštanje jedne članice nije trenutak za slavlje, iako samo postigli najbolji mogući sporazum, ali ovo je tužan trenutak", rekao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker komentirajući izlazak jedne članice prvi put u povijesti Europske unije. Na pitanje ruskih novinara da komentira neke optužbe da je Rusija organizirala Brexit, Juncker je kratko odgovorio da je "Britanija donijela tu odluku, a ne Rusija".
Riješena i Španjolska
U subotu poslijepodne riješeno je jedino preostalo pitanje Gibraltara, nakon što je Španjolska zatražila izmjene u nacrtu sporazuma o Brexitu i izjavi o budućim odnosima kako bi bilo jasno da će odluke o tom britanskom teritoriju biti donesene samo u izravnim pregovorima s Madridom. To će se pitanje najvjerojatnije riješiti zasebnom izjavom.
Sada slijedi najteži dio- britanska premijerka treba osigurati većinu u britanskom parlamentu, što je u ovom trenutku krajnje neizvjesno. Čelnica male sjevernoirske stranke, Demokratske unionističke stranke (DUP) Arlene Foster, koja vladajućim konzervativcima osigurava tanku većinu u britanskom parlamentu, izjavila je da neće moći podržati sporazum o razdruživanju u obliku u kojem je dogovoren. Ona je kazala da je pogrešno reći da postoje samo dvije opcije: dogovor koji je ispregovarala May ili izlazak bez sporazuma. Postoji i opcija boljeg sporazuma, smatra Foster.
U Bruxellesu ne žele komentirati što bi se moglo dogoditi ako sporazum o razdruživanju ne prođe u britanskom parlamentu ili ako padne vlada premijerke May, ali kažu da se EU već neko vrijeme priprema i za scenarij Brexita bez sporazuma o razdruživanju, što bi bila najgora opcija.
Nakon nedjeljnog summita u Bruxellesu sve oči će biti uprte u London, u britanski parlament. Premijerka May kaže da bi htjela da parlament glasuje prije parlamentarne stanke koja počinje 21. prosinca.
Ako sporazum dobije potporu u parlamentu, onda britanska vlada mora predložiti zakon o izlasku iz EU-a kao i provedbeni akt, što također može izazvati burne rasprave. S europske strane potreban je pristanak Europskog parlamenta. Zastupnici Europskog parlamenta neće se o tome očitovati prije nego što sporazum dobije zeleno svjetlo u britanskom parlamentu. (MT/Hina)
EU27 has endorsed the Withdrawal Agreement and Political Declaration on the future EU-UK relations.