Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Nakon nagađanja

Kučan prihvatio dužnost slovenskog izvjestitelja za BiH

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Bivši slovenski predsjednik Milan Kučan (69) potvrdio je u ponedjeljak da prihvaća položaj izvjestitelja za BiH na koji ga je prošlog tjedna imenovala slovenska vlada, dodajući da je ohrabren potporom koju mu je u tom smislu dao i sadašnji predsjednik države Danilo Tuerk.

Kučan je na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednikom slovenske vlade Borutom Pahorom potvrdio navode slovenskih medija da će njegova uloga biti kontaktiranje triju strana u BiH, kako bi se ispitala njihova spremnost za potrebne ustavne reforme u toj državi, što je jedan od osnovnih uvjeta njeznia bržeg približavanja Europskoj uniji.

Pročitajte i ovo Požar u kući, ilustracija Selo Hajković Tragedija u susjedstvu: Dvije sestre smrtno stradale u požaru kuće Viktor Orban u posjeti BiH Nastavio u Banja Luku Orban doputovao u BiH, kratko bio u Sarajevu, oni mu se požalili na jednu osobu

>> Slovenski mediji: Otkud Kučan kao izvjestitelj za pitanja BiH?

'Ne namjeravam davati recepte. Cilj misije u prvom je redu da se ustanovi postoji li i kolika je spremnost političkih snaga u toj državi, nakon nedavnih parlamentarnih izbora, za radikalnije ustavne reforme koje bi omogućile veću djelotvornost države i njeno približavanje europskim integracijama', rekao je Kučan.

Njegovo izvješće o tome bilo bi povjerljive naravi, a Kučanova misija izvjestitelja slovenske vlade o pitanjima ustavne reforme u BiH trajala bi do sredine iduće godine.

Znanje, iskustvo, mudrost

Predsjednik slovenske vlade Borut Pahor, koji u zadnje vrijeme sve češće naglašava da se njegova država ponovno afirmira kao značajan sugovornik Bruxellesa o pitanjima jugoistočne Europe, pojasnio je da se njegova vlada odlučila za izvjestitelja o BiH imenovati upravo Kučana zbog njegova 'znanja, iskustva i mudrosti', te diplomatskih sposobnosti koje bi mu trebale pomoći da se utvrde stvarni interesi pojedinih čelnika u BiH.

Kučan se nakon dva petogodišnja predsjednička mandata povukao iz političkog života 2002. godine, a još 2005. spominjao se kao jedan od kandidata za predstavnika međunarodne zajednice u BiH nakon što je bio istekao mandat Paddyja Ashdowna. (Hina)

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene