Lantos (80), predsjednik Vanjskopolitičkog odbora Predstavničkog doma Kongresa i istaknuti borac za ljudska prava, umro je u utorak u Mornaričkoj bolnici u Bethesdi od komplikacija s karcinomom jednjaka.
Pročitajte i ovo
Probili rok
Američki kongres ipak izglasao proračun: U zadnji tren izbjegnuta blokada države
Republikanac osuđen za pranje novca
Bivšem članu Predstavničkog doma Kongresa prijeti 99 godina zatvora
Rođenjem mađarski Židov, bio je jedini preživjeli iz Holokausta koji je ikada izabran u Kongres.
Njegovih 14 mandata u Kongresu i uporna borba za humanitarne ciljeve, za prava obespravljenih i potlačenih, za širenje demokracije u svijetu, dovela je veliki broj njegovih poklonika u Statutarnu dvoranu Kongresa na Capitol Hillu.
Predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi odala je priznanje Lantosovoj posvećenosti "vanjskoj politici utemeljenoj na vrijednostima", ističući da ga je vidjela kako "govori istinu vlasti, predsjednicima, premijerima i kraljevima".
Državna tajnica Conoleezza Rice nazvala ga je "utjelovljenjem
istinskog američkog heroja".
"Za Toma, sloboda nije bila samo apstraktni ideal. Vidim ga kako gleda u nas s tim prodornim ali suosjećajnim očima i kaže 'dobro, možete stati na trenutak da me se sjetite, ali onda morate nastaviti borbu'. Izgubila sam nezamjenjivog mentora", rekla je Rice, na rubu suza.
Ban Ki-moon, koji se sprijateljio s Lantosom dok je bio ministar vanjskih poslova Južne Koreje, kazao je "izgubili smo glas koji nas je povezivao sa samom biti zbog koje su osnovani Ujedinjeni narodi".
Rock zvijezda Bono, prijatelj koji je s Lantosom radio na prevenciji HIV/AIDS-a u svijetu, predvodio je zbor stotina članova Kongresa i Senata koji su Lantosu otpjevali "All You Need is Love" od Beatlesa.
Prigodnim riječima od Lantosa su se oprostili i Nobelovac Elie Weisel i izraelska ministrica vanjskih poslova Tzipi Livni, a brzojav sućuti stigao je i od Sjeverne Koreje, odnosno njezinog čelnika Kim Jong Illa.
Tijekom 28-godišnje kongresne karijere borio se za ljudska prava u Sudanu, Burmi, Kini i drugdje s jedinstvenom moralnim autoritetom i snagom. Godine 2006. uhićen je među prosvjednicima ispred veleposlanstva Sudana zbog genocida u Darfuru. Prošle je godine sazvao salušanje na kojem je direktore Yahooa nazvao "moralnim pigmejima" zbog upletenosti u zatvaranje disidenata u Kini.
Među demokratima je bio jedan od najvećih pristaša Busheve intervencije u Iraku, u ime demokracije.
Nacionalna federacija američkih Hrvata (NFCA), krovna hrvatska iseljenička udruga u SAD-u, u utorak je izrazila žaljenje zbog smrti Toma Lantosa, opisujući ga kao "prijatelja Republike Hrvatske i američkih Hrvata".