Južnokorejski ratni brod potonuo je u blizu granice sa Sjevernom Korejom, nakon eksplozije nepoznata uzroka, a spašeno je 58 od 104 mornara na brodu.
Pročitajte i ovo
Sa 100 osoba
Torpediran brod Južne Koreje?
Pirati pokušali otmicu
VIDEO: Vojni brod Južne Koreje spasio brod Sjeverne
>> Torpediran brod Južne Koreje?
Južnokoreanska Vlada je odmah sazvala izvanrednu sjednicu. Južnokorejska novinska agencija Yonhap prvo je bila objavila da je jedan južnokorejski brod otvorio vatru na neidentificirani objekt na mjestu incidenta, ali je glasnogovornik glavnog stožera poslije rekao da je meta zapravo bilo jato ptica. Agencija Yonhap, koja se poziva na izvor u Vladi, rekla je da je istragom obuhvaćeno nekoliko mogućih uzroka potonuća: napad sjevernokorejskog torpednog čamca, mina koju je podmetnula Sj. Koreja i eksplozija streljiva na brodu.
>> S. Koreja prijeti 'dosad neviđenim nuklearnim udarima'
Brod od 1.400 tona potonuo je blizu otoka Baengnyeong u Žutome moru, nakon eksplozije još nepoznata uzroka u području krme broda. Vojni izvor rekao je da je brod probijen na krmi, pokraj propelera. U Žutom moru između dviju Koreja često se događaju izgredi u kojima sudjeluju mornarice dviju susjednih zemalja i u kojima je od 1999. poginulo više desetaka ljudi.
Pale cijene dionica
No, dužnosnici ne vjeruju da je brod napao Pjongjang. Prva nagađanja da bi iza napada mogla stajati Sjeverna Koreja srušila su cijene dionica na Wall Streetu i izazvale pad južnokorejske valute wona u odnosu na američki dolar. ‘Prerano je zaključivati što je uzrok potonuća... Nejasno je, je li uključena Sjeverna Koreja’, rekao je glasnogovornik ureda južnokorejskog predsjednika. Združeni stožer južnokorejske vojske također je rekao kako se ne može zaključiti da je za napad odgovorna Sjeverna Koreja. Agencija Yonhap prenosi južnokorejskog dužnosnika koji je rekao da satelitske snimke i ostale informacije ne pokazuju tragove nazočnosti sjevernokorejske vojske u tome području u vrijeme potonuća broda.
Diplomatske veze dviju Koreja znatno su se pogoršale pošto je u veljači 2008. na vlast došao južnokorejski predsjednik Lee Myung-Bak, konzervativac i pristaša tvrde linije prema susjednoj komunističkoj zemlji. (Hina)