Važna istraga otkrila je da je kontroverzni program južnokorejskih vlasti u kojemu je najmanje 170.000 djece i beba poslano na posvajanje u inozemstvo omogućio "masovni izvoz djece", za što su, između ostalog, krive i privatne agencije koje su bile motivirane profitom.
SLOVENSKI SPAS
Čitačica s usana otkrila kako je Melania spasila Donalda Trumpa da se ne osramoti na papinu pogrebu
Noćna akcija
Policija upala na parking trgovačkog centra, podijelila prekršajne prijave
Najprometnija dionica
Sve više smrtnih slučajeva na opasnoj prometnici, vozači otkrili što se događa: "Ako se nešto ne promijeni, katastrofa će biti sve veća"
Južna Koreja od 1950-ih poslala je više djece u inozemstvo na posvajanje nego bilo koja druga zemlja, pri čemu je većina djece upućena na Zapad. Kasnije je poduzela korake da bi pooštrila proces posvajanja, no neka posvojena djeca i njihovi biološki roditelji kažu da ih i dalje proganjaju iskustva kroz koja su prošli. BBC je razgovarao s jednom ženom koja tvrdi da su se njezini posvojitelji brinuli o psu bolje nego o njoj.
"Ovo je sramotan dio naše povijesti", rekla je Park Sun-young, predsjednica neovisnog Povjerenstva za istinu i pomirenje.
"Dok su mnogi posvojeni imali sreće odrastati u obiteljima punima ljubavi, drugi su pretrpjeli velike teškoće i traume zbog manjkavih procesa posvajanja. Čak se i danas mnogi i dalje suočavaju s izazovima", dodala je.
Pročitajte i ovo
Problem zbog aviona
Plenković o Milanovićevu kašnjenju u Crnu Goru: "Žao mi je"
Istraga je započeta 2022. godine i od tada je 367 posvojenih osoba, svi koji su poslani u inozemstvo između 1964. i 1999. godine, posvjedočilo da je u njihovim postupcima posvajanja došlo do prevara.
Do sada je analizirano oko 100 slučajeva i u njih 56 utvrđeno je da su kršena ljudska prava djece. Povjerenstvo i dalje istražuje druge slučajeve, a istraga bi trebala završiti u svibnju.
Posljedice siromaštva nakon rata
Nakon Korejskog rata Južna Koreja bila je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu, a malo obitelji bilo je voljno posvajati djecu. Vlada Južne Koreje tada je pokrenula program transnacionalnog posvajanja, kojim su upravljale privatne agencije, kojima su dane značajne ovlasti kroz posebne zakone o posvajanju.
No, došlo je do "sustavne pogreške u nadzoru i upravljanju" te brojnih propusta koje su počinile te agencije. Izvješće navodi da su strane agencije zahtijevale određeni broj djece svaki mjesec, a korejske agencije su udovoljile, "olakšavajući masovna međunarodna posvajanja uz minimalan proceduralni nadzor".
Pročitajte i ovo
Službeni posjet
Milanović zakasnio u posjet Crnoj Gori, za sve krivi Andreja Plenkovića
Budući da nije bilo vladine regulacije naknada, korejske agencije naplaćivale su velike iznose i zahtijevale "donacije", čime su posvajanja pretvorena u "industriju pokretanu profitom". Drugi propusti uključuju posvajanja provedena bez odgovarajuće suglasnosti bioloških majki i neadekvatnu provjeru posvojitelja.
Agencije su također krivotvorile izvještaje koji su djecu prikazivali kao napuštenu i spremnu za posvajanje, a djeci su namjerno davale pogrešna imena. Budući da su mnogi posvojeni imali pogrešne identitete u svojim dokumentima, sada se suočavaju s teškoćama u dobivanju informacija o svojim biološkim obiteljima i ostaju bez odgovarajuće pravne zaštite.
Pročitajte i ovo
PROCURILI DOKAZI
Otkrivena tajna ruska nuklearna baza u europskoj zemlji: "Nisu ni primijetili kako smo ih donijeli"