'Trebamo organizirati summit tijekom kojega ćemo otvoreno razgovarati', rekao je premijer u intervjuu za javnu televiziju NHK, dva dana nakon što je takav prijedlog iznijelo japansko ministarstvo vanjskih poslova.
Pročitajte i ovo
Preživio opoziv
Yoon Suk Yeol ostaje predsjednik Južne Koreje
KINI POD NOSOM
SAD, Japan i Filipini demonstriraju silu kao odgovor na kinesku podmornicu u filipinskim vodama
Odnosi Japana sa susjednim državama zahlađeni su već više od godinu dana, no službeni Tokio redovito predlaže održavanje takvih sastanaka. Peking i Seul odbacili su mogućnost summita s konzervativnim premijerom kojega osuđuju zbog, kako smatraju, militantnih i nacionalističkih aspiracija.
26. prosinca Shinzo Abe je na sebe ponovno navukao gnjev Pekinga i Seula posjetivši šintoističko svetište Yasukuni koje štuju japanski nacionalisti. Oni se ondje okupljaju svake godine 15. kolovoza na dan japanske kapitulacije 1945., nerijetko u paravojnim odorama.
Preminuo vojnik koji se u Drugom svjetskom ratu borio sve do 1974.!
Yasukuni je posvećen sjećanju na 2,5 milijuna Japanaca poginulih u ratu, među kojima je i 14 ratnih zločinaca osuđenih na procesu u Tokiju nakon poraza carskog Japana. Kina i dvije Koreje svaki put oštro prosvjeduju kad neki japanski čelnik posjeti mjesto koje smatraju simbolom japanske agresije i vojne okupacije tijekom II. svjetskog rata.
U nedjelju je Shinzo Abe ponovio kako je cilj toga posjeta bio pacifistički. Odnosi između Pekinga i Tokija otprije godinu dana pogoršani su i zbog teritorijalnog spora oko otoka u Istočnome kineskom moru. No japanski premijer u razgovoru je istaknuo da Japanci, unatoč pozivu na održavanje summita ne kane napraviti nikakve ustupke kada su posrijedi teritorijalna pitanja. Abe je na vlast došao gotovo istodobno kad i Xi Jinping u Kini i Park Guen-Hye u Južnoj Koreji, a zbog svih međusobnih razmirica između triju zemalja, trojica čelnika nikad se nisu i službeno sastala.
Kina gradi drugi nosač zrakoplova
Kina gradi svoj drugi nosač zrakoplova što će trajati oko šest godina i zemlja planira izgraditi najmanje četiri takva broda, prenose u nedjelju mediji u Kini i Hong Kongu. Nakon 20 godina u kojima je kontinuirano i značajno povećavan vojni proračun kineska mornarica planira razviti pune sposobnosti obrane rastućih ekonomskih interesa kao i spornih teritorija u Južnom i Istočnom kineskom moru.
Prvi kineski nosač zrakoplova Liaoning, zapravo ukrajinski brod iz sovjetskog razdoblja kupljen 1998. i preuređen u kineskom brodogradilištu, dugo je bio simbolom razvoja kineske mornarice. On je uspješno testiran više od stotinu puta, uključivši i njegova borbena svojstva tijekom vježbi održanih u spornom Južnom kineskom moru prošlog mjeseca.
Vojni stručnjaci vjeruju da je uspješni pothvat s Liaoningom teškim 60.000 tona prvi korak u razvoju nosača koji će se do 2020. izgraditi u Kini. Drugi nosač gradi se u brodogradilištu u Dalianu. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook