Japan je u petak najavio povijesnu promjenu u sigurnosnoj politici, s planovima masovne mobilizacije i udvostručenja vojnog proračuna zbog sve većih ambicija Kine i Sjeverne Koreje u regiji.
Revidirana sigurnosna strategija, objavljena u dokumentu vlade premijera Fumija Kishide, odmak je od pacifističke sigurnosne doktrine nakon Drugog svjetskog rata koju je Japanu nametnuo SAD.
Obrambeni proračun će u idućih pet godina narasti gotovo dvostruko, na 2 posto BDP-a, što će ga učiniti trećim najvećim na svijetu, nakon SAD-a i Kine.
Japan današnje sigurnosno okruženje smatra najozbiljnijim i najkompliciranijim od Drugog svjetskog rata. Kineska vojna prisutnost u regiji predstavlja najveći strateški izazov svih vremena, stoji u dokumentu, što odgovara i riječima savezničkog SAD-a.
Japan strahuje da bi Kina jednog dana mogla napasti Tajvan, kao što je Rusija napala Ukrajinu, prenosi agencija dpa.
Službeni Tokio brine i zbog prisutnosti kineskih plovila u blizini arhipelaga Senkaku u Istočnom kineskom moru. Japan kontrolira to otočje, no svojataju ga i Kina i Tajvan.
"Kishida je dajući, jasnu, nedvosmislenu stratešku izjavu o ulozi Japana kao jamca sigurnosti u Indo-Pacifiku pokrenuo novu eru u obrani demokracije", napisao je u petak američki veleposlanik Rahm Emanuel.
Pročitajte i ovo
HOĆE LI BITI POSLJEDICA?
Sjeverna Koreja ispalila interkontinentalni balistički projektil? Može i do SAD-a
Unatoč tome, Japan je poručio da se želi držati politike "isključivo usmjerene na samoobranu", ističući da ne želi postati vojna sila.
Pročitajte i ovo
RASTU NAPETOSTI
"Danas Ukrajina, sutra Daleki istok": U tijeku mobilizacija velike vojne sile, Japan se priprema za mogući rat
Tokio je u petak objavio i plan povratka nuklearnoj energiji, postepeno napuštanoj nakon nuklearne katastrofe u Fukushimi 2011. godine, zbog rasta cijene energenata.