Stanovnici južne irske pokrajine Južni Tipperary, koji su europski sporazum prošle godine odbacili, ove su se godine izjasnili ‘za’ sa 68,42 posto glasova, a 31,58 posto bio je protiv. Prošle je godine u toj pokrajini sporazum odbačen sa 53 posto glasova protiv. Prema službenim rezultatima u pokrajini Sjeverni Kildare na istoku zemlje ‘za’ je glasovalo 76,19 posto stanovnika, a protiv 23,8 posto. Ta je pokrajina i prošle godine bila za Lisabonski sporazum. Konačni rezultati iz sva 43 okruga očekuju se kasnije poslijepodne.
Pročitajte i ovo
'Počinje nova era'
Lisabonski ugovor stupio na snagu
'Nije protivan ustavu'
Češki ustavni sud odobrio Lisabonski ugovor
Prebrojavanje glasova počelo je jutros, a službeni rezultati referenduma trebali bi biti objavljeni tek kasno poslijepodne. Prema izlaznim podacima ankete koju je provela Fine Gael, glavna oporbena stranka sklona Lisabonskom ugovoru, u glavnom gradu Dublinu ugovor je podržalo 70 posto birača, dok je u ostatku zemlje 'za' ugovor glasovalo oko 60 posto birača. U anketi je ispitano 1.000 osoba u 33 mjesta diljem zemlje do petka kasno navečer nakon zatvaranja biračkih ureda, prenosi agencija AFP.
Neimenovani izvori iz vladajuće stranke također su ocijenili da su Irci podržali Lisabonski ugovor. 'Po onome što smo vidjeli na neformalnim izlaznim anketama, može se predvidjeti približno 53 posto glasova 'za'', rekao je izvor iz irske vladajuće stranke Fianna Fail koji je želio ostati neimenovan. 'Izlazne ankete do sada jasno sugeriraju promjenu prema glasu 'za', posebice u radničkom staležu u užim gradskim područjima koji je na posljednjem glasovanju u velikom broju izašao glasovati protiv', rekao je izvor, prenosi Reuters.
Zasad nisu poznati podaci o stopi sudjelovanja, ali se procjenjuje da je ona nešto veća nego na prošlogodišnjem referendumu o Lisabonskom ugovoru kojem se odazvalo 53 posto upisanih birača.
Irska je jedina od 27 zemalja članica kojoj ustav nalaže da se o europskim ugovorima odlučuje na referendumu. Prvi put, 12. lipnja prošle godine, protiv Lisabonskog ugovora glasovalo je 53,4 posto onih koji su izišli na referendum, a 46,6 bilo je za.
Jučer je nešto više od 3 milijuna irskih birača, ili manje od 1 posto Europljana, bilo pozvano na izbore koji će odlučiti o sudbini Lisabonskog ugovora. Dobije li ugovor potporu irskih birača, preostaje još dovršetak postupka ratifikacije u Poljskoj i Češkoj, u kojima su parlamenti dovršili ratifikacijski postupak, ali nedostaju još potpisi šefova država.
Lisabonski ugovor, koji je u velikoj mjeri zadržao rješenja iz propalog europskog ustava, trebao bi osigurati lakše funkcioniranje Unije. (Hina)