HDZ BiH neće blokirati funkcioniranje vlasti, vlada Federacije BiH pokušava pomoći "Aluminiju"
Piše M. T.,
19. listopada 2018. @ 14:50
Ministri u vladi Federacije Bosne i Hercegovine iz reda HDZ BiH nastavljaju u njoj djelovati kao i do sada do uspostave nove izvršne vlasti, izjavila je u petak potpredsjednica entitetske vlade i ministrica financija Jelka Miličević nakon redovite sjednice održane u Sarajevu demantirajući tako nagađanja kako se HDZ odlučio blokirati funkcioniranje vlasti ne bi li na taj način ishodio izmjene izbornog zakona.
Podijelite
"Izvršna vlast treba nastaviti raditi ono što može bez parlamenta. To je pristup članova vlade iz HDZ-a", kazala je Miličević novinarima koju su od nje tražili objašnjenje o stajalištu te stranke nakon što se ministri iz HDZ-a dva puta uzastopno nisu pojavili na zakazanim sjednicama Vijeća ministara BiH.
Državna i entitetske izvršne vlasti nakon izbora provedenih 7. listopada funkcioniraju u tehničkom mandatu do uspostave novih vlada, a to je proces koji u BiH po pravilu traje mjesecima i u slučaju Federacije BiH je teško očekivati da nova vlada tog entiteta bude uspostavljena prije ožujka 2019. godine.
Ministrica Miličević, ali i federalni premijer Fadil Novalić potvrdili su kako je središnja tema sjednice održane u petak ipak bilo stanje u mostarskom "Aluminiju", koji je suočen s kolapsom jer nije u stanju izmiriti stotine milijuna konvertibilnih maraka nagomilanog duga, uglavnom za električnu energiju. Novalić je kazao kako je vlada u ovom trenutku odlučila intervenirati novcem iz proračunskih rezervi i izdvojiti milijun konveribilnih maraka (oko 500 tisuća) za tekuće poslovanje "Aluminija".
Još 100 tisuća KM (50 tisuća eura) bit će izdvojeno za izvanrednu reviziju poslovanja "Aluminija", koja bi morala biti dovršena u razdoblju od 30 dana. Ta bi revizija trebala pokazati stvarno stanje u "Aluminiju" a nakon toga, kako je pojasnio ministar industrije Nermin Džindić, dva su moguća scenarija.
Jedan bi bio nastavak redovite proizvodnje uz povoljne cijene električne energije, ukoliko bi se pokazalo da je to održivo i isplativo, a drugi je stavljanje svih pogona "Aluminija" na privremeni "topli režim", koji praktično znači prekid proizvodnje i održavanje peći za taljenje aluminija na tehnološkom minimumu sve do konačne odluke o tome što učiniti s kombinatom.
Ministrica financija je istaknula kako su svi u vladi svjesni da je, uz ostalo, na kocki sudbina 900 zaposlenih u "Aluminiju" te da su spremni poduzeti sve raspoložive mjere ne bi li se ta radna mjesta sačuvala, a proizvodnja održala, no nije mogla ništa izrijekom obećati.
"Razumijemo poteškoće ali nismo svemoćni", kazala je Miličević, dok je ministar Džindić podsjetio na činjenicu da je vlada FBiH samo jedan od vlasnika "Aluminija" pa i drugi moraju preuzeti svoj dio odgovornosti, uključujući hrvatsku vladu. Vlada Federacije BiH vlasnik je 44 posto udjela u "Aluminiju", isto toliko u rukama je malih dioničara, dok hrvatska vlada posjeduje preostalih 12 posto dionica. "Vlada Federacije BiH je samo suvlasnik i očekujemo i pomoć drugih vlasnika", kazao je ministar Džindić.
U "Aluminiju" se sada godišnje proizvede oko 130 tisuća tona primarnog aluminija. Gubitke gomila zbog stalnog rasta cijena sirovina, a posebice električne energije. (Hina)