Istraživački institut u Parizu Coe-Rexocode, proučio je realni broj radnih sati u svakoj državi Europske unije, tijekom prošle četiri godine, piše Observer.
Pročitajte i ovo
Rad na pola radnog vremena
Raste broj umirovljenika koji koriste ovo pravo, prednjače muškarci
Kriza u Francuskoj
Macron se obratio javnosti prvi put nakon pada vlade: Otkrio je kad će imenovati novog premijera
Realan broj radnih sati odnosi se na sate provedene na poslu, za razliku od nominalnog broja radnih sati koji uključuje i odsutnost zbog primjerice bolovanja, godišnjeg odmora, štrajka i slično.
Otkriveno je da su radnici zaposleni na puno radno vrijeme u Rumunjskoj 2013. radili 2.099 sati, što je najviša brojka u Europi.
Nakon njih slijede Grci, pa Mađari. Četvrto mjesto s istim brojem sati dijele zaposleni u Hrvatskoj i Bugarskoj. Na petom mjestu su Poljaci, potom Latvijci, Slovaci, Estonci, pa stanovnici Cipra.
Evo što zaposleni misle o novom ZOR-u
Najmanje se radi u Finskoj (1.648 sati) i Francuskoj (1.661 sat). Među radnicima koji godišnje odrade manji broj sati nalaze se i Šveđani, Danci, Belgijanci, Talijani, Španjolci i Nizozemci. Na sredini liste nalaze se Britanci i Nijemci.
Uspoređujući razdoblje 2010. i 2013. godine, vidi se pad broja radnih sati u Finskoj, Francuskoj, Švedskoj, Italiji, Britaniji i Njemačkoj, dok se povećao u Španjolskoj, Nizozemskoj i Poljskoj.
Ove brojke opovrgavaju stereotipe koji su se pojavili tijekom krize u EU - o 'radno discipliniranim sjevernjacima' nasuprot 'lijenim južnjacima'. Međutim, ostaje pitanje koliko je produktivnosti po odrađenom radnom satu u pojedinoj zemlji.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook