Obavijesti Video Pretražite Navigacija
"Ovo je bilo više od ubojstva"

Smrt malteške novinarke odjekuje Europom: Počast joj dali i zastupnici u EP-u, a zatim se obrušili na vladu Malte

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ubojstvo malteške novinarke Daphne Caruane Galizije napad je i na temelje Europske unije, poručili su u utorak predstavnici zastupničkih klubova Europskog parlamenta, od kojih su neki zatražili i da se ispita stanje vladavine prava na Malti.

U raspravi o slobodi medija i zaštiti novinara održanoj na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu sudjelovali su potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, a u raspravi ispred Europskog vijeća sudjelovao je Matti Maasikas, zamjenik estonskog ministra europskih poslova.

Pročitajte i ovo Hitna pomoć Jedna osoba privedena Strava u Slavoniji: U centru grada pronađeno tijelo, sumnja se na ubojstvo Petero mrtvih u Oklahomi Zajednica tuguje Petero pronađeno mrtvo u kući, među njima i dvoje djece: Ubijeni su, a policija je pronašla ključan trag

Svi govornici osudili su ubojstvo malteške novinarke istaknuvši kako je ono napad na temeljne vrijednosti Europske unije poput slobode izražavanja i informiranja te da i ona treba djelovati kako bi se istražio atentat i kaznili počinitelji.

Na pravednu istragu pozvali su i Maltežani koji su u nedjelju izašli na ulice kako bi pokazali jedinstvo.

Zastupnici se obrušili na maltešku vlast

Neki od predstavnika zastupničkih klubova u Europskom parlamentu u raspravi su kritizirali maltešku vladu jer nije zaštitila novinarku.

"Ovo je više od tragičnog ubojstva – to je poruka", ocijenio je Esteban Gonzalez Pons iz Europske pučke stranke.

Kritizirao je malteške vlasti zato što nisu zaštitile novinarku te napomenuo kako "trebamo postaviti i pitanje vladavine prava na Malti". Također je podsjetio kako se novinarima  prijeti u cijelom svijetu te "čak i predsjednik SAD-a dovodi u pitanje domoljublje nekih novinara".

Čelnik kluba zastupnika Gianni Pittella iz Progresivnog saveza socijalista i demokrata u Europskom parlamentu (S&D) ocijenio je da je ubojstvo Daphne Caruane Galizije napad na europsku demokraciju, a oni koji stoje iza njega neprijatelji su Europe.

Pittela je, kao i talijanski zastupnici Ignazio Corrao (EFDD) i Mario Borghezio (ENF), primijetio da atentat na Malti podsjeća na mafijaške napade na suce i novinare u Italiji prethodnih desetljeća.

Monica Macovei u ime Europske konzervativne stranke rekla je kako zbog atentata treba tražiti od malteške vlade da odstupi, dok je Sven Giegold ispred Zelenih ustvrdio da je "Malta prodala svoj suverenitet prljavom novcu" i zamijenila "vladavinu prava kulturom nekažnjavanja moćnika".

Predstavnik Komisije Frans Timmermans podsjetio je da su medijske slobode i pluralizam u temelju Europske unije te da su "malteške vlasti dužne osigurati da se počinitelji nađu i kazne".

Timmermans je, kao i većina govornika, ocijenio da je rasvjetljavanje ovog ubojstva zajednička dužnost Malte i Europe te najavio da će se "prevrnuti svaki kamen kako bi se osiguralo da se ovo ubojstvo istraži".

"Oči Europe uperene su na Maltu", rekao je Timmermans. "Dužnost je malteške države da istraži ubojstvo", dodao je.

Maasikas je u ime Vijeća istaknuo kako je medijska sloboda "stup europskih demokratskih društava" i istaknuo kako je zaštita novinara prioritet.

Europski je parlament u utorak na plenarnoj sjednice koja se održava ovoga tjedna u Strasbourgu minutom šutnje odao počast ubijenoj novinarki u nazočnosti njezine obitelji, a predsjednik parlamenta Antonio Tajani najavio je da će prostorija za novinare u zgradi parlamenta u Strasbourgu nositi njezino ime.

Ubijena zbog istrage o korupciji?

Daphne Caruana Galizia, 53-godišnja malteška novinarka, ubijena je 16. listopada u eksploziji bombe postavljene pod njezin automobil nedaleko od svoga doma u mjestu Bidniji na Malti.

Caruana Galizia cijele je prošle godine objavljivala članke o navodima o korupciji, u koju su uključeni malteški premijer Joseph Muscat i njegovi suradnici. Objavila je i članak da je supruga malteškog premijera Michelle dobila milijun dolara od kćeri azerbajdžanskog predsjednika preko odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca, koja je registrirana u Panami i koja je postala svjetski poznata nakon objave "panamskih dokumenata".

Objavom "panamskih dokumenata" otkriven je jedan od najvećih svjetskih korupcijskih skandala u povijesti. Riječ je o internim dokumentima tvrtke Mossack Fonseca, koja je služila kao golema praonica novca.

Sin ubijene novinarke kritizirao je prošlog tjedna maltešku vladu što je dopustila bujanje "kulture nekažnjivosti". (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene