Dodik je zatražio od entitetskog parlamenta potporu u sukobu s međunarodnom zajednicom.
Pročitajte i ovo
Spremni na sva rješenja
Dodik: Vrijeme je za razgovore o 'mirnom razlazu'
U Bosni rastu političke tenzije?!
'Odcijepi li se RS, Hrvatska će vojno intervenirati'
'Odluke visokog predstavnika treba proglasiti neprihvatljivim i
neprimjenjivim, označiti ih kao kršenje Daytonskog sporazuma i štetnim za interese Republike Srpske', kazao je Dodik podnoseći uvodno izlaganje na izvanrednoj sjednici Narodne skupštine RS čije je održavanje zatražila njegova Stranka nezavisnih socijaldemokrata.
U govoru koji je trajao gotovo sat vremena Dodik je iznio svoje
tumačenje o tome zašto visoki predstavnik nema pravo nametati zakone, a Lajčaka je pri tom izravno optužio da je posljednju odluku donio u interesu Bošnjaka.
Dodik tvrdi kako je nametnutim izmjenama Zakona o Vijeću ministara kao i zahtijevanim izmjenama poslovnika o radu parlamenta BiH teorijski osigurana mogućnost da Bošnjaci u tim tijelima sami donose odluke.
>> 'Nećemo dati da nam lupaju noseve i lome prste'
>> Srpski predstavnici blokirali donošenje odluka
Ustvrdio je da time nisu samo ugroženi temeljni interesi Srba u BiH nego i hrvatskog naroda.
'Ovo što se sada radi jest pokušaj prijevare', kazao je entitetski premijer.
Dodik smatra da od Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira u BiH koji zasjeda u utorak i srijedu treba zatražiti da Lajčak povuče ili bitno izmijeni svoje odluke.
Istaknuo je da te odluke osobno nikada neće prihvatiti ni po cijenu smjene s dužnosti koju obnaša.
Parlament RS očitovanje o lajčakovim odlukama odgodio za sutra
Narodna skupština Republike Srpske odgodila je za utorak očitovanje o odlukama Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu Miroslava Lajčaka koje entitetska vlada smatra protuustavnim.
Nakon Dodikova istupa uslijedila je kraća rasprava a predstavnici četiri stranke koje okupljaju zastupnike srpske nacionalnosti predložili su zaključke koji u cjelosti slijede premijerove prijedloge.
Predstavnici stranaka koje okupljaju pretežito Bošnjake kao i
Socijaldemokratske partije odbili su sudjelovati u toj raspravi
s obrazloženjem kako je riječ o neproduktivnom pokušaju osporavanja ovlasti i autoriteta visokog predstavnika u BiH.
Sva četiri prijedloga zaključaka sadržavaju konstataciju o
neprihvaćanju Lajčakovih odluka kao i zahtjev za ukidanje ovlasti koje Visokom predstavniku daju mogućnost nametanja zakona i smjene izabranih dužnosnika.
Među predloženim zaključcima međutim nema niti jednoga koji bi se odnosio na Dodikovu raniju najavu kako će srpski dužnosnici u tijelima vlasti BiH podnijeti ostavke i tako blokirati njihov rad ako Lajčak ne promijeni svoje odluke.
Predsjednici klubova zastupnika srpskih stranaka tijekom noći će nastaviti konzultacije kako bi došli do potpuno usuglašenog teksta zaključaka o kojima će se u utorak izjasniti Parlament RS.