Istražnom sudu Specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu danas je stigao pozitivan nalaz DNK analize. Istražni sudac donio je potom rješenje o pritvoru Stojana Župljanina", kazala je Ramić novinarima ispred zgrade Specijalnog suda.
Pročitajte i ovo
Odnesena na analizu
Kupila čokoladicu i dala je djetetu, uslijedio je šok: "Uočili smo da se nešto iz nje razvlači"
Analiza ostataka
Uspjeh hrvatskih forenzičara : 'Nakon 70 godina javnosti smo prikazali istinu'
Prema sudskoj proceduri, Župljaninu i njegovu branitelju istražni sudac će uručiti optužnicu Haškog tužiteljstva, te potom u roku tri dana treba donijeti rješenje o tome jesu li ispunjene zakonske pretpostavke za Župljaninovo izručenje Haškom sudu.
Optuženi Župljanin ima, nakon što primi to rješenje, pravo izjaviti žalbu u roku od tri dana, o kojoj odlučuje izvanraspravno kazneno vijeće Specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu, također u roku od tri dana.
Kako je novinarima u srijedu objasnio glasnogovornik Tužiteljstva za ratne zločine Srbije Bruno Vekarić, eventualna žalba na rješenje o ispunjavanju pretpostavki za izručenje Haškom sudu ne odgađa izvršenje.
Župljanin je u srijedu kod istražnog suca negirao svoj identitet i tvrdio da se zove Branislav Vukadin, da je nezaposlen i da živi u Bačkoj Palanci, a na to ime su i glasili dokumenti koje je imao u trenutku uhićenja u stanu jedne petokatnice u Pančevu.
>> Uhićen Stojan Župljanin, zaposlenicima Tužiteljstva prijete smrću
>> Uhićeni Župljanin pred istražnim sucem negira svoj identitet
Osim Župljanina, Haški sud traži uhićenje i izručenje još Ratka Mladića, Gorana Hadžića i Radovana Karadžića.
Haški sud podigao je optužnicu protiv Stojana Župljanina 14. ožujka 1999. godine, a objavio ju je 18. srpnja 2001. godine. Optužen je za genocid i ratne zločine nad Bošnjacima i Hrvatima Bosanske krajine.
Prema optužnici, Župljanin je imao operativni nadzor nad općinskim i regionalnim policijskim snagama, uključujući i one koje su bile zadužene za logore. Od 1991. godine bio je načelnik Regionalnog centra službi sigurnosti u Banjoj Luci, od svibnja 1992. do srpnja 1992. godine bio je član Kriznog štaba Republike Srpske, a 1994. godine postao je savjetnik predsjednika RS za unutarnje poslove, nadležan i odgovoran za cjelokupan rad policije unutar RS.