Iznenadni Clintonov posjet zbiva se u inače napetom ozračju koje vlada između Sjeverne Koreje i Sjedinjenih Država nakon sjevernokorejskog nuklearnog pokusa 25. svibnja i ispaljivanja dviju raketa kratkog dometa 4. srpnja.
Pročitajte i ovo
Potvrdio Sikorski
Zatvorili veleposlanstvo zbog špijunaže? Rusija poručila: "Odgovor će biti bolan"
Njemački špijuni
Poziv na uzbunu iz europske države: Rusija bi mogla napasti NATO, a paket koji se zapalio u zračnoj luci nije slučajnost
Supruga sadašnje američke državne tajnice Hillary Clinton u zračnoj luci u Pjnogjangu dočekali su potpredsjednik parlamenta Yang Hyong Sop i zamjenik ministra vanjskih poslova Kim Kye-Gwan, prenijela je državna agencija KCNA, dodajući kako su mu 'djeca uručila cvijeće'
Sjeverna Koreja je u lipnju osudila 32-godišnju Lauru Ling i 36-godišnju Eunu Lee, novinarke televizije Current, na 12 godina boravka u radnom logoru zbog ilegalnog prelaska granice i špijunaže. Njih dvije su uhićene u blizini granice s Kinom, gdje su radile reportažu o sjvernokorejskim izbjeglicama i pretpostavlja se da su slučajno prešle granicu.
Južnokorejska agencija Yonhap javlja da bi se Clinton mogao sastati i sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong-ilom. Agencija dodaje da su dvije zemlje već neko vrijeme u 'konzultacijama' oko sudbine dviju novinarki televizijske postaje iz San Francisca koju je osnovao bivši Clintonov potpredsjednik Al Gore.
Clinton nije prvi bivši američki predsjednik u Sjevernoj Koreji. Jimmy Carter ju je posjetio 1994. godine, sastao se s tadašnjim predsjednikom Kim Il Sungom i uspio zemlju vratiti za pregovarački stol, i tada, kao i danas, u doba rasta napetosti oko njezina nuklearnog programa.
Današnji guverner Novog Meksika Bill Richardson uspio je u Pjongjangu 1996. godine dogovoriti povratak američkog državljanina Evana Hunzikera, također osuđenog za špijunažu. (Hina)