Slovenski premijer Janez Janša izjavio je na konferenciji za novinare da će na summitu 13. srpnja u Parizu biti pozvane i europske sredozemne zemlje, koje još nisu članice EU-a, među njima i Hrvatska.
Pročitajte i ovo
Traže hitan sastanak
Plenković, Kurz i još četvorica lidera zbog neisporuke cjepiva pisali čelnicima EU
Optuženi za pobunu
Španjolski sudac počeo sa saslušanjem katalonskih dužnosnika
Inicijativu za uspostavu Unije za Meditaran pokrenuo je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy. Prema prvotnom Sarkozyjevom prijedlog u taj projekt pojačane suradnje sa zemljama na južnoj obali Mediterana trebale su biti uključene samo one članice EU-a, koje izlaze na Sredozemno more. To je naišlo na žestoko protivljenje sjevernih članica, u prvom redu Njemačke, koje su to odmah protumačile kao pokušaj izvlačanje sredstava iz zajedničkih europskih fondova u korist nekoliko članica i njihovih bivših kolonija.
Prošli tjedan, Sarkozy je pristao na znatno razvodnjavanje projekta i nakon toga dobio potporu njemačke kancelarke Angele Merkel. Prema zajedničkom prijedlogu Francuske i Njemačke nijedna zemlja članica EU-a neće biti isključena iz projekta.
Unija za Mediteran bit će nadogradnja postojećeg Barcelonskog procesa, pokrenutog 1995. godine, u okviru kojega se dosada odvijala suradnja s obalnim zemljama južnog Mediterana od Maroka do Turske.
Velika Britanija, najveći zagovornik turskog članstva u EU, vidjela je u Sarkozyjevoj ideji plan za stvaranje alternative ulasku Ankare u Uniju.
Premijer Janša i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso izjavili su da prilikom rasprave o Uniji za Mediteran Turska uopće nije spominjana.
"Danas i jučer imali smo vrlo otvorenu raspravu o Uniji za Mediteran i nijednom nije spominjana riječ Turska", rekao je Janša.
Barroso je, sa svoje strane, rekao da to nije "alternativa za tursko članstvo u EU-u".