Australski premijer Malcolm Turnbull kazao je da su to dvoje ruskih diplomata "nedeklarirani obavještajni agenti" te da imaju sedam dana da napuste Australiju.
ČEKA SE NALAZ OBDUKCIJE
U moru pronađeno tijelo: Otkriveno o kome se radi
raste broj mrtvih
Broj zaraženih prvi put premašio četiri tisuće: Širi se smrtonosna epidemija
Obavještajno upozorenje
Uzbuna na istoku Europe: Rusija bi mogla napasti, a poznato i kada! Moguć i kopneni upad u članicu NATO-a
"Ta je odluka odraz šokantne prirode napada, prve ofenzivne upotrebe kemijskog oružja u Europi nakon Drugog svjetskog rata sa smrtonosnom supstancom u nastanjenoj zoni, dovodeći u opasnost nepoznat broj osoba", izjavio je premijer.
Objasnio je da do odluke vlade dolazi nakon informacija Londona po kojima je supstanca korištena u trovanju Sergeja Skripala i njegove kćeri Julije 4. ožujka u Salisburyju bila neurotoksični agens tipa razvijenog u Rusiji.
Po Turnbullu, to je trovanje dio "sheme opasnog i proizvoljnog ponašanja Rusije koje predstavlja rastuću prijetnju za međunarodnu sigurnost".
Do reakcije Canberre dolazi nakon reakcije SAD-a koji je najavio protjerivanje 60 ruskih diplomata u okviru te afere koja vraća svijet u vrijeme hladnog rata.
Od ponedjeljka više od dvadeset zemalja najavilo je protjerivanje više od 110 ruskih diplomata. Uz 16 članica EU-a to su SAD, Kanada, Ukrajina, Norveška i Australija.
"Mi ovdje nemamo neprijavljenih ruskih obavještajaca"
Novi Zeland priopćio je u utorak da bi volio protjerati ruske špijune u okviru usklađene odmazde Zapada, ali da ih nema.
"Napravili smo provjere u Novom Zelandu. Mi ovdje nemamo neprijavljenih ruskih obavještajaca. Da imamo, protjerali bismo ih", rekla je za javni radio novozelandska premijerka Jacinda Adern.
Novi Zeland, bivša britanska kolonija i saveznica Londona, ponudila je svoju načelnu potporu Velikoj Britaniji, ali je priznala da ne može učiniti puno više budući da na njezinu teritoriju nema ruskih špijunskih aktivnosti.
Irska protjeruje diplomata
I Irska će protjerati jednog ruskog diplomata zbog napada nervnim otrovom u Engleskoj za koji britanska vlada okrivljuje Moskvu, rekao je u utorak irski ministar vanjskih poslova Simona Coveney.
"Ministarstvo vanjskih poslova sastalo se s veleposlanikom Ruske Federacije i izvijestilo ga da će povući akreditaciju jednog člana njegova osoblja s diplomatskim statusom, u skladu s odredbama Bečke konvencije o diplomatskim odnosima. Osoba o kojoj je riječ mora napustiti zemlju", rekao je. (Hina)