U Egiptu je otkriveno staro nalazište s najmanje 17 netaknutih mumija.
Pročitajte i ovo
traje potraga za nestalima
FOTO/VIDEO Tri tijela izvučena iz mora nakon potonuća turističkog broda, preživjeli ispričali jezive detalje: "Putnici nisu stigli pobjeći"
Veliko otkriće
Vladala je prije 4.500 godina, a do danas je bila nepoznata
Ovo je zadnje nalazište u nizu otkrića koje je i sam ministar opisao kao iznimnu pomoć za njihove opadajuće rezultate u turizmu. Grad koji je otkriven 8 metara ispod zemlje, 250 kilometara južno od Caira, sadrži različite sarkofage, životinjske sanduke i papiruse ispisane Demotskim pismom.
Grobnicu koja je dio starog nekorpolisa, otkrila je grupa studenata sa Sveučilišta u Kairu putem radarske tehnologije.
Nije se još procijenila starost mumija, ali se vjeruje da su iz egipatskog Grčko-Rimskog razdoblja, u vremenskom rasponu od 600 godina, iz doba netom prije nego je Aleksandar Veliki osvojio Egipat., navodi Mohamed Hamza, dekan Arheološkog instituta na Sveučilištu u Kairu.
Otkriće ovih nearistokratskih mumija se smatra jedinstvenim zato što je jedno od prvih takvih na ovom području. Egiptolog Salah al-Kholi je na novinskoj konfereniciji izjavio kako je to „prvo ljudsko nalazište u srednjišnjem Egiptu s toliko mumija.“
„Postoji vjerojatnost da su čak 32 mumije u grobnici, uključujući žene, djecu i novorođenčad. No znat ćemo više, istraživanje je tek počelo,“ izjavio je al-Kholi.
'Povijesna' godina
Egipat se nada da će ova nova otkrića malo popraviti sliku države u inozemstvu, posebno nakon burnog razdoblja Arapskog proljeća i nestabilnosti nakon 2011.godine Osim toga, nada se da će nova nalazišta potaknuti interes među turistima da vide čuda starog Egipta.
„2017. bila je povijesna godina za naša arheološka otkrića. Čini se kao poruka od naših predaka koji nam daju ruku u pomoć kako bismo dobili svoje turiste natrag,“ izjavio ministar al-Enany.
Arheolozi su diljem Egipta pronašli nekoliko relikvija u prethodnim mjesecima.
U srijedu, 10. svibnja, iz Ministarstva Antikviteta, najavili su da su otkrili ono za što se smatra da bi trebala biti 3.700 tisuća godina stara odaja faraonove kćeri.
Osim toga, u ožujku su također pronađeni kipovi velikih egipatskih faraona. Kipovi su pronađeni u glibu, na razrušenom građevnom prostoru između zgrada u predgrađu Kaira. Na tom mjestu bio je smješten faraonski glavni grad, Heliopolis, jedan od najstarijih gradova starog Egipta. Smatra se da kipovi predstavljaju faraone iz 19. dinastije koji su vladali od 1300 do 1200 godine prije Krista, a to su bili kraljevi Ramzes Drugi i Seti Drugi.
Prije kipova, na početku 2017., arheološka sezona se otvorila s nalazištem 12 groblja za koje se vjeruju da su stara oko 3.500 tisuće godina.
Yehia Rashed, egipatski ministar turizma izjavio je prošli mjesec kako bi ova otkrića mogla pripomoći broju gostiju, pa se procjenjuje brojka do 10 milijuna – što bi bilo povećanje u odnosu na 2015. kada je došlo 9,3 milijuna, ali ni blizu izvrsnim rezultatima prije nereda u državi, 2010. kada je u Egipat došlo skoro 15 milijuna turista.