Računalna igra za vježbanje mozga koju su razvili britanski neuroznanstvenici pokazala je kako poboljšava pamćenje pacijentima u najranijim fazama demencije i može pomoći takvim bolesnicima spriječiti simptome kognitivnog pada.
Pročitajte i ovo
Nasilje nad ženama
Poražavajuće brojke: Svaka treća žena doživjela je nasilje, evo koja je najnesigurnija okolina za Hrvatice
Veliki dugovi
Više od 10.000 studenata ne može do svog novca: Nazire se rješenje za propalu aplikaciju
Istraživači koji su razvili aplikaciju sličnu igri otkrili su da su pacijenti koji su igrali igru tijekom razdoblja od mjesec dana imali oko 40 % poboljšanja u njihovim memorijskim rezultatima.
"Nadamo se da ćemo proširiti rezultate u budućim istraživanjima zdravog starenja i blage Alzheimerove bolesti", rekao je George Savulich, voditelj istraživanja na Cambridgeu. Demencija je velik globalni zdravstveni problem. Svjetska zdravstvena organizacija kaže da je 2015. godine oko 47,5 milijuna ljudi bolovalo od demencije, a taj se broj brzo povećava.
Stanje je neizlječivo, a postoji nekoliko lijekova koji mogu ublažiti simptome koji su vezani uz gubitak pamćenja, razmišljanje, ponašanje, navigacijske i prostorne sposobnosti te postupni gubitak sposobnosti obavljanja svakodnevnih zadataka.
Objavivši svoje rezultate u Međunarodnom časopisu za neuropsihofarmakologiju, Savulich je rekao da su pacijenti koji su odigrali igru zadržali složenije vizualne informacije od onih koji to nisu učinili, piše Independent.
"Iako ova vrsta treninga mozga u konačnici neće moći spriječiti ili izliječiti bolesti pamćenja kao što je demencija, ovo je obećavajući način za ublažavanje simptoma rane bolesti", rekla je Tara Spiers-Jones sa Sveučilišta u Edinburghu.