Za svog prvog posjeta Ankari nakon neuspjelog puča u Turskoj u srpnju prošle godine, Angela Merkel je rekla da je s Recepom Tayyipom Erdoganom razgovarala o Siriji i Iraku te da su se suglasili oko bliskije suradnje u borbi protiv terorizma.
Pročitajte i ovo
Donosi Provjereno
Dao otkaz u Njemačkoj jer je dobio posao u Hrvatskoj, a onda se dogodio nevjerojatan obrat
živio u SAD-u
Umro najveći Erdoganov protivnik
Upitana za ustavne izmjene koje bi trebale ojačati Erdoganove ovlasti i o kojima bi se trebalo odlučivati na referendumu u travnju, Merkel je istaknula važnost slobode izražavanja.
"Vidjeli smo kako je nakon propalog puča turski narod ustao u obranu demokracije i za vladavinu demokracije u Turskoj", rekla je kancelarka na zajedničkoj konferenciji s Erdoganom.
"Upravo zbog toga je važno, u ovom odlučujućem trenutku, podržati slobodu mišljenja i, u vezi s tim, razgovarali smo o slobodi medija", dodala je.
Neke države, uključujući Njemačku, smatraju da Erdogan iskorištava neuspjeli puč za obračun s disidentima. "Oporba je dio demokracije", istaknula je Merkel.
Erdogan je izjavio da u četvrtak ili petak očekuje da mu parlament pošalje zakon o ustavnim promjenama. Kada ga odobri, izborno povjerenstvo će službeno odrediti datum održavanja referenduma, vjerojatno početkom travnja.
"Nema govora o tome da će se ukinuti podjela vlasti", rekao je Erdogan o tom prijedlogu kojim će se parlamentarnu sustav zamijeniti predsjedničkim.
"To daje mogućnost izvršnoj vlasti da bude učinkovitija. Sudbena vlast će zadržati svoje ovlasti i u novom sustavu", naglasio je turski predsjednik. (Hina)