Podmornica USS South Dakota, koja je na nuklearni pogon, označava najnoviji pokušaj američke mornarice u zadržavanju prednosti nad rivalima (ponajviše Rusijom i Kinom) u podmorskim vojnim aktivnostima, ali pruža i tehnološki predložak za budući razvoj.
Pročitajte i ovo
tvrtka Oceangate
FOTO/VIDEO Otkrivene posljednje riječi posade podmornice Titan netom prije tragične pogibije
Vojni brodovi na Kubi
Ruski ratni brodovi stigli nadomak SAD-a: Amerikanci poslali ratnu podmornicu
Ta podmornica pripada takozvanoj klasi "Virginia", a jedan primjerak podmornice te klase ima cijenu od 2,7 milijardi dolara. Američka mornarica trenutno ima 17 podmornica te klase, koje su napravljene tako da mogu operirati i u priobalnim, i u dubokim vodama svjetskih mora i oceana.
Podmornice klase Virginia mogu lansirati torpeda prema drugim podmornicama i brodovima. One mogu lansirati i krstareće projektile prema ciljevima na kopnu, prikupljati obavještajne podatke i prenijeti tim američkih specijalnih postrojbi (SEAL) bilo gdje u svijetu.
USS South Dakota je podmornica duga 110 metara i službeno bi trebala ući u uporabu američke mornarice u kolovozu 2018. godine.
Američka mornarica isto tako planira unaprijediti svoje podmornice klase Virginia, paralelno s razvojem i iduće generacije podmornica klase Columbia, koje će odlikovati nuklearno naoružanje.
No, niti u taborima rivala se ne sjedi mirno, jer je i Rusija posljednjih godina puno uložila u razvoj vlastitih podvodnih "stealth" mogućnosti, a njihova podmornička tehnologija se približava razini američke flote, piše CNN.
"Oni ne mogu održavati prisutnost kao mi s operacijama 24/7, ali ta njihova aktivnost ima za cilj pomaknuti granice i vidjeti kakva će biti reakcija SAD-a", dodaje CNN, pozivajući se na dobro informiran izvor iz američkog Kongresa.