EP plivanje - podijeljene prve medalje

Prvog dana Europskog prvenstva u plivanju u Eindhovenu odličja su podijeljena u četiri discipline.

Prvu zlatnu medalju na prvenstvu osvojio je Rus Jurij Prilukov koji je pobijedio na 400 metara slobodno rezultatom 3:45.10, što je novi rekord europskih prvenstava. I dosadašnje najbolje vrijeme ostvareno na europskim prvenstvima držao je Prilukov koji je u Budimpešti prije dvije godine isplivao rezultat 3:45.73. Drugo mjesto osvojio je Talijan Massimiliano Rosolino (3:45.19), dok je treći bio Rus Nikita Lobintsev (3:46.75).

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna EP plivanje: Jovanović u finalu na 100 leđno s hrvatskim rekordom Slika nije dostupna EP plivanje: Sanja Jovanović i Ivan Tolić u polufinalu

U utrci štafeta 4x100 metara slobodno slavili su Šveđani (3:15.41) ispred Italije (3:15.77) i Nizozemske (3:15.88). Hrvatska reprezentacija u sastavu Aleksej Puninski, Mario Todorović, Bruno Barbić i Dominik Straga osvojila je četvrto mjesto s rezultatom 3:18.38. Najbolje vrijeme finala isplivali su Rusi, no ostali su bez zlata zbog diskvalifikacije.

Zlatnu medalju iz Budimpešte obranila je i talijanska plivačica Alessia Filippi na 400 metara mješovito i to s rezultatom 4:36.68. Drugo mjesto je osvojila Mađarica Katinka Hosszu (4:37.43), dok je treća bila Ruskinja Jana Martinova (4:37.86).

U ženskoj utrci štafeta 4x100 metara slobodno zlato je pripalo Nizozemkama s novim svjetskim rekordom. Plivačice Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk i Marleen Veldhuis ostvarile su rezultat 3:33.62 minute, što je bilo bolje od dosadašnjeg rekorda 3:35.22, kojeg je postavila njemačka štafeta Petra Dallmann, Daniela Samulski, Britta Steffen i Annika Liebs na europskom prvenstvu u Budimpešti 2006.